جراحی بینی

جراحی بینی


جراحی بینی یا همان رینوپلاستی

جراحی بینی یا همان رینوپلاستی rhinoplasty یک عمل زیبایی در دنیا به شمار می رود که برای رفع نواقص و اصلاحات بینی کاربرد های زیادی دارد و در دنیا بسیار پر استفاده می باشد. امروزه جراحی بینی یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی می باشد که به ویژه در ایران بسیار انجام می شود؛ به طوری که ایران در زمینه جراحی بینی در جهان رکورد دار می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این عمل پر طرفدار آشنا شویم.

کاشت مو اقساطی


رینوپلاستی چیست و چگونه انجام می شود ؟

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی نوعی جراحی بینی می باشد که با هدف تغییر ظاهر و شکل بینی برای افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی می باشند انجام می شود. البته انجام این عمل زیبایی بینی تنها بر ظاهر آن تاثیر دارد و هیچ تاثیری در عملکرد طبیعی آن نخواهد داشت. انجام این جراحی برای انواع مختلف بینی با اهداف متفاوتی انجام می شود؛ جراحی بینی برای رفع نواقص بینی برای هر فردی قابل انجام می باشد. به عنوان مثال برخی از افراد قصد دارند تا قوز بینی و یا انحراف و یا سایر موارد دیگر موجود در بینی را می توانند با این عمل زیبایی بینی اصلاح کنند. به طور کلی انجام این عمل جراحی دارای دو روش متفاوت است که انجام هر یک از آن ها بستگی به شکل و ساختار بینی فرد متقاضی این عمل دارد.


روش اول،جراحی بینی باز می باشد که در این روش پزشک برای ایجاد تغییرات در ساختمان و شکل بینی، یک برش کوچک در ناحیه زیر ایجاد می کند و به این صورت پزشک قادر خواهد بود حتی شکل بینی را به طور کامل تغییر دهد و نواقص آن را به شکل چشمگیری رفع کند. انجام این روش برای افرادی مناسب می باشد که نیازمند تغییرات عمده در بینی خود می باشند. پس از انجام جراحی نیز آثار برش ایجاد شده به مرور محو می شود و تشخیص آن برای هر فردی دشوار خواهد بود.


روش دیگر، عمل بینی بسته می باشد که در این روش پزشک برش را از داخل بینی فرد مورد نظر ایجاد می کند و اقدام به اصلاح بینی شخص خواهد کرد. این عمل جراحی مناسب برای افرادیست که نیاز به تغییرات کوچک در ظاهر بینی خود هستند.


مناسب ترین کاندید برای انجام جراحی بینی

افراد بسیاری قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند اما انجام این جراحی برای همه افراد مناسب نمی باشد. در برخی از موارد ممکن است شخص متقاضی گزینه مناسبی برای انجام این عمل نباشد و انجام آن برای شخص دارای عوارض جانبی زیادی باشد و یا ممکن است اصلا نیازی به انجام این عمل برای شخص نباشد.

1. برخی افراد دارای بینی بزرگ و ناخوشایندی هستند که باعث زشت شدن ظاهر صورت آن ها می شود. این دسته از افراد گزینه مناسبی برای انجام جراحی بینی می باشند.

2. برخی از افراد ممکن است ظاهر بینی زشتی را داشته باشند که زمانی که از نیم رخ رویت می شود دارای قوز و برآمدگی در بینی می باشند. این دسته می توانند با عمل رینوپلاستی ظاهر بینی را بسیار دلنشین تر و زیبا تر بکنند.

3. بینی برخی از افراد ممکن است از طرف روبرو دارای پهنای زیادی باشد و ظرافت و زیبایی شخص را پایین بیاورد. این افراد با جراحی بینی می توانند پهنای بینی خود را کاهش داده و به اندازه دلخواه خود تبدیل کنند.

4. برای افرادی که نوک بینی آن ها دارای افتادگی می باشد، انجام جراحی بینی گزینه بسیار مناسبی برایشان می باشد.

5. در برخی از افراد نوک بینی ممکن است ضخیم تر از حالت معمول دیگران باشد و بینی را پهن تر نشان دهد که عمل زیبایی بینی تاثیر زیادی در رفع آن دارد.

6. این عمل زیبایی برای افرادی که سوراخ های بینی آن ها برآمدگی زیادی دارد نیز گزینه مناسبی می باشد.

7. از جراحی زیبایی بینی برای افرادی که دارای غیر قرینگی در دو سمت بینی خود هستند نیز استفاده می شود.

8. افرادی که بینی آن ها از سمت پایین قرینه نباشند به طوری که تیغه بینی درست در وسط آن نباشد.

عمل بینی


آمادگی و مراقبت های قبل از جراحی بینی

معمولا پزشک متخصص قبل از انجام عمل زیبایی بینی به بیماران خود توصیه ها و نکاتی را گوشزد می کنند تا بیمار آن ها را قبل از عمل انجام دهند. این توصیه ها باید حتما توسط بیمار به طور دقیق و کاملی انجام شوند زیرا تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم بسیاری بر روی نتایج جراحی خواهد داشت. نمونه ای از مراقبت های قبل از جراحی بینی عبارتند از :

1. بهتر است بیمار تا دو هفته مانده به روز انجام عمل از مصرف داروی آسپرین خودداری کند.

2. بیمار نباید تا دو هفته مانده به عمل هیچ گونه دخانیات و مشروبات الکلی مصرف کند. زیرا مصرف دخانیات باعث اختلال در گردش خون شخص خواهد شد.

3. بیمار باید تا ۸ ساعت قبل از عمل چیزی ننوشد و نخورد و به صورت ناشتا برای عمل مراجعه کند.

4. بیمار باید روز قبل از انجام عمل بینی به مقدار فراوان آب بنوشد.

5. اگر چنانچه بیمار برای ناخن های خود از لاک استفاده کرده است باید آن ها را به طور کامل پاک کند.

6. شب قبل از انجام عمل بهتر است بیمار استحمام کند.

7. در روز انجام عمل زیبایی بینی نباید هیچ گونه زیورآلاتی در بدن بیمار وجود داشته باشد.

8. بیمار باید صورت خود را با استفاده از صابون به خوبی شستشو دهد و هیچ گونه آرایشی در صورت بیمار نباید وجود داشته باشد.

9. بیمار باید با یک نفر از نزدیکان خود بخواهد که او را در روز عمل و ۲۴ ساعت پس از آن همراهی کند.


کاربرد ها و دلایل انجام عمل بینی

عمل زیبایی بینی امروزه در دنیا و به ویژه ایران محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده و به یکی از پر استفاده ترین عمل های زیبایی در دنیا تبدیل شده است. این عمل زیبایی بینی دارای کاربرد های متعددی می باشد که بسته به انتظارات بیمار و هدف انجام جراحی بینی می تواند دلایل استفاده و کاربرد متفاوتی داشته باشد. یکی از کاربرد ها و دلایل استفاده از جراحی بینی را می توان به استفاده از آن برای رفع عدم قرینگی و برابری بین طرف چپ و راست بینی اشاره کرد که باعث می شود بینی ظاهر زیبا و دلنشین تری نسبت به قبل پیدا کند و همین عامل سبب افزایش اعتماد به نفس در شخص خواهد شد و می توان با اعتماد به نفس بیشتری در جوامع حضور پیدا کند. از دیگر کاربرد های آن می توان به اصلاح بزرگ بودن و یا پهن بودن بینی شخص اشاره کرد که قطعا افرادی که دارای بینی های بزرگ می باشند باعث می شود ظاهر صورتشان زشت و زمخت نشان داده شود و به ویژه در خانم ها داشتن بینی بزرگ باعث علاوه بر زشت شدن صورت باعث مردانه شدن ظاهر بینی نیز می شود. به طور عمده دلایل انجام عمل زیبایی جراحی بینی مربوط به مسائل زیبایی و ظاهری می باشد و برای اهداف درمانی به کار نمی رود.


دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام جراحی بینی

به طور کلی انجام هر یک از اقدامات و عمل های زیبایی دارای دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام عمل می باشند که این مدت زمان بین هر یک از این اقدامات متفاوت می باشد. البته معیار ها و شرایطی نیز وجود دارند که باعث دوران نقاهت و ریکاوری برای هر شخص متفاوت باشد. دوران نقاهت و بهبودی عمل زیبایی بینی معمولا ۷ روز می باشد که برای برخی از بیماران سپری کردن این مدت زمان آسان تر از سایر بیماران خواهد بود و برای برخی از افراد دیگر دارای مشکلاتی چون سردرد ، گرفتگی بینی و کبودی زیر چشم ها خواهد بود. البته لازم به ذکر است که برای مشاهده کردن نتیجه نهایی و قطعی عمل بینی باید حداقل دو ماه صبر کنید زیرا در این مدت بینی دارای ورم می باشد و اندازه و شکل نهایی آن مشخص نیست و نباید درباره شکل آن قضاوت کرد.


البته پس از انجام عمل بینی نیازی به بستری و مراقبت های طولانی از بیمار نمی باشد و بیمار می تواند پس از یک روز از انجام عمل به روند عادی زندگی خود بازگردد و دوباره فعالیت های روزمره خود را انجام دهد. پس از گذشت یک هفته از انجام جراحی بینی، اسپلیت بینی که بر روی بینی بیمار قرار می گیرد را می توان برداشت و بدون آن به خارج از خانه و مهمانی ها رفت؛ البته کبودی هایی ممکن است باقی بماند که شخص می تواند آن ها را با انجام آرایش محو کرد.


مراقبت های پس از انجام جراحی بینی

همان طور که مراقبت های قبل از انجام عمل جراحی بینی برای هر فردی مهم است و در نتیجه نهایی بیمار تاثیر دارد، مراقبت های بعد از عمل نیز تاثیر مستقیم و حتی بیشتر از مراقبت های قبل از آن برای بیمار دارد که از همین موضوع می توان به اهمیت ویژه آن پی برد.

1. بیمار باید پس از انجام عمل رینوپلاستی تمامی دارو های تجویز شده توسط پزشک متخصص خود را به طور کامل و منظم و دقیق مصرف کند تا روند بهبودی به سرعت طی شود.

2. بیمار باید تا ۴۸ ساعت پس از انجام عمل از کمپرس سرد برای بینی خود استفاده کند و همچنین باید زاویه سر خود را کمی بالاتر نگه دارد؛ معمولا این زاویه ۱۵ الی ۳۰ درجه توصیه می شود.

3. بیمار می تواند برای جلوگیری از عفونت در ناحیه بخیه شده از کرم های آنتی بیوتیکی استفاده کند.

4. پس از یک هفته چسب و بخیه باز می شود و پزشک به شما نحوه صحیح چست زدن را آموزش می دهد. بهتر است به خوبی نحوه چسب زدن به بینی را فرا گیرید.

5. بیمار می تواند برای محو شدن ناحیه بخیه شده از کرم های ضد اسکار استفاده کند که می تواند تاثیر زیادی بر رفع جای زخم ناشی از رینوپلاستی خواهد داشت.


عوارض جانبی و خطرات ناشی از جراحی بینی

انجام این عمل زیبایی نیز همانند سایر اقدامات و عمل های زیبایی که توسط افراد انجام می شود دارای عوارض جانبی و خطراتی برای بیمار می باشد که ممکن است برخی از آن ها بی خطر و برخی دیگر خطرات جدی تری را برای سلامتی شخص داشته باشد. البته داشتن یک پزشک خوب و متبحر در پیشگیری از بروز عوارض تاثیر مثبتی بسیار دارد.


1. ممکن است بیمار پس از انجام جراحی بینی دچار خون دماغ های مکرر شود.

2. برخی از بیماران ممکن است پس از انجام عمل حس بویایی در آن ها برای مدتی کاهش یابد و نتوانند به خوبی بو های مختلف را از یکدیگر تشخیص دهند.

3. برای برخی از افراد ممکن است بیمار برای تنفس دچار سختی و تنگی شوند.

4. اغلب بیماران پس از انجام عمل زیبایی در داخل بینی و اطراف بینی برای مدتی دچار بی حسی خواهند شد که البته پس از گذشت زمان به مرور رفع خواهد شد.


نتایج نهایی حاصل از رینوپلاستی

معمولا نتایج و آثار ناشی از عمل رینوپلاستی دارای دو مرحله می باشد. مرحله اول به طور کلی متعلق به نتایج اولیه و ابتدایی می باشد که مدت آن نیز کوتاه تر از مدت زمان دوره دوم می باشد. بیمار باید برای نتایج اولیه در مرحله اول انتظار ظاهر شدن برخی نشانه ها مانند کبودی در ناحیه اطراف بینی و زیر چشم خود باشد که معمولا بین دو هفته الی چهار هفته اثرات آن باقی خواهند ماند. این کبودی ها را معمولا به دلیل کمرنگ بودن می توان با استفاده از لوازم آرایشی به طور قابل توجهی محو کرد. اما مرحله دوم یعنی مرحله نهایی جراحی بینی که در این دوره نتایج نهایی و قطعی عمل بینی به طور کامل قابل مشاهده می باشد. در این دوره معمولا ورم و کبودی های ناشی از انجام این جراحی به طرز قابل توجهی رفع می شود و آثاری از آن باقی نخواهد ماند. معمولا نتایج نهایی ناشی از جراحی بینی پس از یکسال معلوم می شود و این نتایج برای مدت های طولانی در ظاهر شخص باقی خواهند ماند. البته ناگفته نماند که نتایج نهایی جراحی بینی به عوامل و شرایط متعدد بستگی دارد و باید به خوبی از بینی مراقبت شود.

رینوپلاستی


هزینه های ناشی از انجام جراحی بینی

هزینه های ناشی از انجام جراحی بینی می تواند برای برخی از افرادی که به هزینه های ناشی از آن حساس هستند مقداری سنگین باشد. اما به طور کلی انجام جراحی بینی و مزایا و معایب آن به عوامل و شرایط متعددی بستگی دارد و نمی توان آن را بسته به یک عامل خاص دانست. عواملی در هزینه های عمل بینی تاثیر مستقیم دارند که می توان به عنوان مثال به نوع جراحی اشاره کرد که انجام نوع بسته آن کم هزینه تر از نوع باز آن می باشد. از دیگر شرایط نیز می توان به میزان انتظارات بیمار از انجام عمل بینی اشاره کرد که ممکن است برای برخی از افراد با توجه به اهداف آن هزینه های بیشتری نیز داشته باشد.


آیا نتایج ناشی از رینوپلاستی یا همان عمل بینی دائمی است؟

قطعا برای افراد متقاضی انجام جراحی بینی دائمی بودن نتایج ناشی از این عمل تاثیر زیادی در تصمیم گیری و انتخاب انجام این عمل دارد. همچنین افرادی هستند که می خواهند در قبال پرداخت هزینه تا نتایج آن دائمی و طولانی مدت باشد. به طور کلی نتایج و آثار عمل زیبایی بینی به طور مادام العمر خواهد بود و تا مدت های بسیار زیادی باقی خواهند ماند؛ البته این نتایج به برخی عوامل و معیار ها بستگی دارد که تاثیر مستقیمی در آثار عمل زیبایی بینی خواهند داشت. از مواردی که تاثیر مستقیمی در ماندگاری و دوام نتایج این عمل دارد می توان به نوع و آناتومی بینی شخص اشاره کرد، به صورتی که میزان ماندگاری نتایج در بینی های گوشتی و استخوانی با یکدیگر متفاوت می باشد. البته لازم به ذکر است پس از گذشت چندین سال ممکن است نتایج رینوپلاستی همانند سال های اولیه خود نباشد و با گذشت عمر و با تضعیف غضروف مقداری فرم و حالت اولیه را از دست بدهند.

هزینه جراحی بینی


مشاوره رایگان فرم زیر را پرکنید تا از مشاوره تخصصی رایگان پزشکان کلینیک و تخفیفات ما با خبر شوید

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha
021-79958