مزوتراپی مو

آشنایی با مزوتراپی


آشنایی با مزوتراپی

مزوتراپی Mesotherapy یکی از درمان های زیباییست که امروزه بسیار رواج پیدا کرده؛ این درمان زیبایی کاربرد های مختلفی دارد و می توان برای درمان های مختلف و زیبایی از روش مزوتراپی استفاده کرد. بیشترین استفاده این نوع درمان برای رفع مشکلات پوستی مانند چین و چروک است؛ اما می توان از این روش برای ترمیم مو حتی بعد از کاشت مو هم استفاده کرد.

شرایط اقساطی مزوتراپی مو


مزوتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟

درمان زیبایی مزوتراپی یک روش غیر تهاجمی است که در کلینیک ها و یا مطب توسط پزشک متخصص زیبایی به صورت سرپایی انجام می شود. این نوع درمان زیبایی در واقع با دستگاه مخصوص مزوتراپی که دارای سوزن بسیار ریز است انجام می شود. با این که مزوتراپی به عنوان یک روش ایمن و بدون درد در بین درمان های زیبایی دیگر شناخته می شود، اما معمولا پزشکان متخصص زیبایی قبل از انجام آن از کرم های بیهوشی موضعی برای بی حسی ناحیه تحت درمان زیبایی استفاده می کنند. پزشک متخصص زیبایی در درمان توسط دستگاه مخصوص مزوتراپی، موادی مانند ویتامین های موثر بر رشد و تقویت مو، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی برای موارد مختلف مانند ترمیم مو به شخص تحت درمان تزریق می کند. به این دلیل در درمان زیبایی مزوتراپی از سوزن های بسیار ریز استفاده می شود که مواد به صورت مستقیم به لایه میانی پوست تزریق شود تا شما بتوانید بیشترین تاثیر را از مواد تزریق شده داشته باشید.


تقویت پوست و مو در اوایل ورود خود به عرصه درمان فقط به عنوان روشی برای کاهش درد استفاده می شد اما امروزه با تزریق کردن مواد مختلف با دستگاه مخصوص مزوتراپی برای موارد دیگری مانند ترمیم و تقویت مو بعد از کاشت مو در آقایان و خانم ها استفاده می شود.


به غیر از تاثیراتی که مواد تزریق شده در درمان زیبایی بر روی پوست می گذارند، دستگاه مزوتراپی هم به تنهایی می تواند به دلیل ایجاد کردن زخم های کوچک توسط سوزن های بسیار ریز باعث اصلاح گردش خون ضعیف و التهاب پوست شود.

مشاوره رایگان فرم زیر را پرکنید تا از مشاوره تخصصی رایگان پزشکان کلینیک و تخفیفات ما با خبر شوید

مناسب ترین کاندید برای انجام مزوتراپی

با توجه به محبوبیت روزافزون درمان های زیبایی مزوتراپی و طیف وسیعی از مزایای آن، این سوال ایجاد می شود که همه افراد می توانند این درمان را انجام دهند یا خیر. در صورت کلی می توان گفت افراد سالم می تواند به انجام مزوتراپی اقدام کنند. البته تشخیص این که شما می توانید فرد مناسبی برای انجام درمان زیبایی باشید به تنهایی و بدون انجام آزمایش سخت و غیر قابل اطمینان است؛ به همین دلیل اگر شما قصد انجام مزوتراپی را دارید باید به پزشک متخصص زیبایی مراجعه کنید. پزشک متخصص زیبایی آزمایش های مورد نیاز برای تشخیص این که انجام درمان زیبایی مزوتراپی می تواند برای شما مناسب باشد را می نویسد و نتیجه آزمایشات و سابقه پزشکی شما را برای تشخیص واجد شرایط بودن شما بررسی می کند؛ اما به طور کلی برخی افراد با دارا بودن هر یک از موارد گفته شده در پایین نمی توانند کاندید مناسبی برای انجام مزوتراپی باشند و به هیچ وجه نباید تحت درمان زیبایی قرار بگیرند.

1. زنان باردار

2. افراد مبتلا به ایدز

3. بیماران مبتلا به سوزش قلب، ضربان قلب نامنظم

4. افرادی که سابقه لخته شدن خون و سکته مغزی

5. بیماران مبتلا به بیماری های مزمن شدید مانند اختلالات قلبی و بیماری های عروق کرونر قلب

6. افراد دیابتی وابسته به انسولین

مناسب ترین کاندید برای انجام مزوتراپی مو


آمادگی و مراقبت های قبل از انجام مزوتراپی

نتیجه بخش بودن و بدون خطر بودن درمان زیبایی مزوتراپی به موارد مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم ترین موارد تاثیر گذار بر نتیجه بخش بودن انجام مزوتراپی داشتن آمادگی لازم و انجام نکات مراقبتی قبل از انجام این درمان زیبایی است. یادآوری این نکته ضروری است که نتایج پس از تزریق مزوتراپی فقط در صورت آماده سازی و سالم بودن پوست شخص تحت درمان، پایدار خواهد بود؛ بنابراین داشتن آمادگی لازم علاوه بر نتیجه بخش و ایمن بودن بر پایداری نتیجه حاصل از انجام درمان زیبایی هم تاثیر گذار است. در پایین برخی از نکات ضروری که باید قبل از انجام درمان زیبایی رعایت شود تا شما بتوانید آمادگی لازم قبل از مزوتراپی را داشته باشید گفته شده است.

1. حتما قبل از انجام درمان به پزشک متخصص زیبایی مراجعه کنید و انتظارات خود را از انجام درمان با پزشک متخصص زیبایی در میان بگذارید.

2. یک هفته قبل از عمل از آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خودداری کنید. به این دلیل که داروهای تسکین دهنده درد می توانند خطر خونریزی و کبودی در هنگام درمان را افزایش دهند.

3. از دارو های رقیق کننده خون قبل از انجام درمان استفاده نکنید.

4. در صورتی بیماری دارید حتما قبل از انجام درمان با پزشک خود مشورت کنید.

5. هیچ نوع دارویی را حتی داروهای گیاهی را بدون تجویز و مشورت با پزشک مصرف نکنید.

6. برای مدتی قبل از انجام درمان کشیدن سیگار را کنار بگذارید.

7. از مواد الکلی قبل از انجام درمان مصرف نکنید.

8. استفاده سونا قبل از شروع درمان می تواند به تقویت چربی کمک کند.

کاربرد ها و دلایل انجام مزوتراپی

درمان زیبایی مزوتراپی در واقع به عنوان روشی برای جوان سازی و سفت شدن پوست و همچنین از بین بردن چربی اضافی شناخته می شود؛ اما همانطور که گفته شد برای موارد دیگری هم کاربرد دارد که در پایین برخی از موارد استفاده درمان زیبایی نام برده شده است.

• این درمان زیبایی می تواند سلول های چربی زائد را در مناطقی مانند معده، ران، باسن، باسن، پاها، بازوها و صورت از بین ببرد.

• باعث کاهش سلولیت می شود.

• چین و چروک و خطوط روی صورت حاصل از افزایش سن را تا حد زیادی کاهش می دهد.

• اصلاح زخم ها

• در صورتی بر اثر افزایش سن پوستی شل دارد این روش می تواند به سفت شدن پوست شما کمک کند.

• باعث روشن شدن رنگدانه های پوست می شود.

بیماری آلوپسی را که باعث ریزش مو می شود درمان می کند و باعث تقویت و ترمیم مو می شود.

کاربرد مزوتراپی مو

در برخی مواقع پزشکان متخصص زیبایی مزوتراپی را به عنوان روشی برای کاهش سلول های چربی زائد و جایگزینی برای عمل زیبایی لیپوساکشن پیشنهاد می کنند. عمل زیبایی لیپوساکشن سریع ترین روش برای کاهش چربی است اما مزوتراپی ارزان ترین راه و ایمن ترین راه است.


دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام مزوتراپی

معمولا به دلیل غیر تهاجمی بودن درمان زیبایی مزوتراپی که برای مواردی مانند جوان سازی پوست و ترمیم مو استفاده می شود نیاز به استراحت مطلق و طولانی مدت در دوران نقاهت و بهبودی ندارد و شخص تحت درمان می تواند به محض اتمام درمان به فعالیت روزانه خود بپردازد. اما معمولا توصیه می شود به دلیل حساس شدن شدید پوست به علت زخم های ایجاد شده بر اثر درمان زیبایی حداقل یک روز پس از انجام درمان مزوتراپی شخص تحت درمان در خانه بماند تا در معرض گرد و غبار، آلودگی و نور آفتاب قرار نگیرد. با این حال به دلیل بدون درد بودن مزوتراپی، انجام درمان نمیتواند مانع فعالیت های شخص تحت درمان شود.

معمولا دوران نقاهت و بهبودی بعد از انجام درمان در صورتی که تمام نکات گفته شده رعایت شود و درمان به خوبی انجام شود فقط با کمی کبودی و تورم همراه است. کبودی و تورم ایجاد شده بعد از انجام درمان به دلیل زخم های ایجاد شده توسط دستگاه مزوتراپی بروز می کند و در طی ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت بعد از درمان ایجاد می شوند و بین ۶ تا ۷۲ ساعت به اوج خود میرسند که در این زمان کمی قرمزی، لک و سوزش را هم ممکن است با تشدید کبودی و تورم مشاهده کنید.


مراقبت های بعد از انجام مزوتراپی

همانطور داشتن آمادگی و رعایت نکات مراقبتی قبل از انجام مزوتراپی اهمیت دارد، رعایت نکات مراقبتی بعد از انجام درمان هم از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که شما نکات گفته شده را رعایت کنید همانطور که گفته شد میتوانید درمان بدون خطری داشته باشید؛ در غیر این صورت و با رعایت نکردن نکات گفته شده ممکن است شما مدتی بعد از گذشت انجام درمان زیبایی مزوتراپی با عوارض جانبی و خطرات ناشی از انجام درمان زیبایی مواجه شوید. بروز عوارض جانبی می تواند زمینه لازم را هم برای بروز مشکلات جدی تر فراهم کند؛ به همین دلیل لازم است شما بعد از انجام این روش درمان زیبایی حتما نکات مراقبتی را رعایت کنید تا عوارض مزوتراپی به حداقل برسد. در پایین به برخی از نکات مربوط به مراقبت بعد از مزوتراپی اشاره شده است:

1. بلافاصله پس از انجام درمان، یخ را در منطقه تحت درمان قرار دهید و در صورت شدید بودن تورم این کار را به طور مرتب تا ۴۸ ساعت هر ۲ ساعت یکبار تکرار کنید.

2. حداقل تا ۴ ساعت پس از انجام درمان، صورت خود را نشویید.

3. به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق از مصرف داروهای ضد التهاب (آسپرین، Motrin و غیره) یا ویتامین E خودداری کنید و فقط طبق تجویز پزشک دارو مصرف کنید.

4. حمام گرم، سونا، جکوزی و ماساژ برای ۴۸ ساعت پس از انجام درمان توصیه نمی شوند؛ اما بعد از ۴۸ ساعت، حمام گرم برای کمک به بهبودی توصیه می شود.

5. تا دو هفته بعد از انجام درمان از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب، برنزه کردن، سونا یا گرما شدید خودداری کنید.

مراقبت های بعد از انجام مزوتراپی


عوارض جانبی و خطرات ناشی از انجام مزوتراپی

همانطور که قبلا گفته شد مزوتراپی در بین درمان های زیبایی دیگر به عنوان یکی از ایمن ترین و بدون خطر ترین درمان ها شناخته می شود؛ اما این در صورتیست که شما نکات مراقبی درمان زیبایی را رعایت کرده باشید و برای انجام درمان زیبایی فرد مناسبی برگزیده باشید. در صورتی که شما پزشک متخصص زیبایی را برای انجام درمان زیبایی مزوتراپی انتخاب نکرده باشید ممکن است نتواند مواد مورد نیاز برای تزریق شما را به خوبی و متناسب با مشکل شما تشخیص دهد و شما با تزریق مواد نادرست بعد از انجام درمان دچار مشکل شوید. اما در صورتی که شما فرد مناسبی را برای انجام مزوتراپی انتخاب کرده باشید نه تنها می توانید از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید بلکه حتی می توانید از بروز عوارض جانبی و خطرات ناشی از انجام درمان زیبایی هم جلوگیری کنید. برخی از عوارض جانبی مزوتراپی و خطرات رایج که در صورت رعایت نکردن نکات فوق ممکن است بعد از انجام درمان زیبایی مزوتراپی برای جوانسازی صورت، ترمیم مو و موارد دیگر با آنها مواجه شوید در پایین ذکر شده است.

1. حالت تهوع

2. اسهال

3. استفراغ

4. مسائل مربوط به رنگدانه

نتایج نهایی به دست آمده از انجام مزوتراپی

طبق تحقیقات انجام شده بر روی افرادی که برای ترمیم مو مزوتراپی را انجام داده اند مشخص شده که درمان زیبایی برای ترمیم مو علاوه بر ترمیم و تقویت مو بر موارد دیگری هم تاثیر دارد که برخی از آنها در پایین ذکر شده است:

1. عدم تعادل هورمونی اطراف فولیکول مو اصلاح می کند.

2. مواد مغذی را به مو تحویل می دهد.

3. گردش خون را بهبود می بخشد.

4. برای ریزش مو موثر است.

5. قابل کنترل با انجام مراقبت

ننایج نهایی بدست آمده از انجام مزوتراپی

اما همانطور که توضیح داده شد درمان زیبایی مزوتراپی فقط برای ترمیم مو کاربرد ندارد و با توجه به محلی که تحت درمان زیبایی قرار می گیرد می تواند تاثیرات متفاوتی بگذارد و نتایج متفاوتی را به دنبال داشته باشد. اما طبق بررسی های انجام شده مشخص شده است که انجام مزوتراپی تنها در یک جلسه به خوبی نتیجه بخش نیست و در صورتی که می خواهید نتیجه دلخواه خود را از انجام درمان زیبایی بگیرید باید در طی چند جلسه تزریق را در ناحیه تحت درمان تکرار کنید. طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده بر روی افرادی که تحت درمان مزوتراپی قرار گرفته اند مشخص شده که برای گرفتن نتیجه کافی از انجام درمان زیبایی به یک دوره ۴ تا ۶ جلسه ای درمان نیاز است.


هزینه ناشی از انجام مزوتراپی

هزینه های مصرفی ناشی از انجام درمان زیبایی مزوتراپی بسته به نوع درمان شما و تعداد جلسات مورد نیاز برای تاثیر گذاری درمان زیبایی و موادی که برای تزریق استفاده می شود متفاوت است. البته هزینه های دریافتی کلینیک و پزشک متخصص زیبایی هم در هزینه مزوتراپی دخیل است؛ به همین دلیل نمی توان عدد دقیقی برای هزینه های مصرفی ناشی از درمان زیبایی در نظر گرفت. به این علت که هزینه های دریافتی کلینیک بسته به مکانی که وجود دارد و هزینه های دریافتی پزشک متخصص زیبایی بسته به شهرت و میزان تجربه متفاوت است. البته در برخی موارد بیمه هزینه درمان زیبایی مزوتراپی را تحت پوشش قرار می دهد و از میزان هزینه های مصرفی می کاهد. اما به دلیل کاربرد آرایشی و زیبایی درمان مزوتراپی فقط در برخی موارد استثنا می توان هزینه های مصرفی را تحت پوشش بیمه قرار داد و از هزینه های مصرفی کم کرد. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به سایت شرکت بیمه خود مراجعه کنید.


آیا نتایج حاصل از مزوتراپی دائمی است؟

میزان ماندگاری نتایج حاصل از انجام درمان زیبایی مزوتراپی به موارد مختلفی بستگی دارد. در صورتی که شما نکات مراقبتی قبل و بعد از انجام درمان زیبایی را انجام دهید می توانید زمان طولانی تری از نتایج حاصل از انجام درمان زیبایی لذت ببرید. البته تعداد جلسات انجام مزوتراپی هم بر میزان نتایج حاصل از انجام درمان زیبایی موثر است و هر چه تعداد جلسات بیشتر باشد ماندگاری نتایج حاصل هم بیشتر خواهد بود. اما حداکثر میزان ماندگاری نتایج حاصل از انجام درمان زیبایی مزوتراپی از ۱۲ تا ۱۸ ماه تجاوز نمی کند؛ به همین دلیل نمی توان درمان زیبایی مزوتراپی را به عنوان یک روش دائمی در نظر گرفت اما می توان میزان ماندگاری نتایج درمان زیبایی را افزایش داد.

آیا نتایج حاصل از مزوتراپی دائمی است؟

در هر دوره انجام مزوتراپی نسبت به دوره قبلی انجام درمان زیبایی هم میزان ماندگاری نتایج درمان زیبایی افزایش پیدا می کند و شما کاهش نتایج حاصل از درمان زیبایی را در زمان طولانی تری مشاهده خواهید کرد. البته میزان ماندگاری نتایج حاصل از انجام این درمان زیبایی تقویتی به نوع بدن، میزان سوخت و ساز بدن و ​​برنامه غذایی و انجام ورزش مناسب هم بستگی دارد؛ بنابراین نمی توان زمان خاصی را برای نیاز به انجام جلسات مجدد درمان زیبایی در نظر گرفت.


نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha
021-79958