دلایل کاهش سرعت رشد مو

امروزه کاهش سرعت رشد مو به دلیل رژیم های غذایی نامناسب و افزایش استرس در زنان و مردان شیوع بیشتری پیدا کرده است. این امر به ویژه با بالا رفتن سن و پشت سر گذاشتن یک دوره استرس زا شدید تر می شود. در صورتی که موها خیلی آهسته رشد کنند، نازک و ضعیف می شوند. این چیزی نیست که کسی خواهان آن باشد و این اتفاق به مرور زمان سبب کم پشتی و طاسی سر می شود.در چنین مواقعی کاشت مو موثرترین روش بازگشت موهای از دست رفته می باشد. بنابراین بهبود سرعت رشد مو، سلامت کلی موها، درخشش، ضخامت، کیفیت و رنگ مو جز مهم ترین مسائل در رسیدگی به مو می باشد.


چرخه رشد مو

برای درک اینکه چرا سرعت رشد مو کاهش می یابد، ابتدا باید با چرخه رشد مو آشنا شویم. این چرخه شامل سه مرحله می باشد:

• آناژن

• کاتاژن

• تلوژن


آناژن

آناژن که به عنوان مرحله رشد فعال نیز شناخته می شود دو تا هفت سال طول می کشد. این مرحله از اواخر فاز تلوژن شروع می شود. قبل از ظاهر شدن موها در مرحله آناژن چند مرحله وجود دارد:

1- فولیکول های مو بزرگ و عمیق می شوند. زیرا برای تشکیل موهای جدید به مواد مغذی و خونرسانی بیشتری نیاز بوده که توسط درمال پاپیلا Dermal Papilla (ساختاری در پایین فولیکول) تأمین می شود.

2- پیاز مو در پایه فولیکول تشکیل می شود. هنگامی که فولیکول به اندازه کافی بزرگ شد، پیاز مو می تواند تشکیل شود. تشکیل پیاز مو شروع رشد تار مو می باشد.

3- فولیکول به درمال پاپیلا متصل شده و پیاز مو می تواند خون و مواد مغذی را از DP دریافت کند.

4- سرانجام رشته مو به سمت بالا میاید تا زمانی که به پوست سر برسد و سپس بیرون میاید. در کل 90 درصد فولیکول های مو در مرحله آناژن قرار دارند.


کاتاژن

پس از مرحله رشد مرحله کاتاژن یا انتقال است. و این مرحله چند روز تا چند هفته طول خواهد کشید. در کاتاژن پیاز مو از درمال پاپیلا جدا می شود (بنابراین دیگر نمی تواند منبع خون دریافت کند). سپس رشته مو به آرامی به سمت بالا حرکت می کند، زیرا فولیکول کوچک شده آن را به سمت بیرون هل می دهد. مو هنوز نمی ریزد، اما فعالیت های عادی (مانند خراشیدن، شانه زدن و غیره) می تواند باعث ریزش مو شود.


تلوژن

در این مرحله که به عنوان مرحله استراحت نیز شناخته می شود هیچ فعالیتی فولیکولی وجود ندارد. در زیر فولیکول فاز آناژن شروع می شود. و منجر به ریزش موها در مرحله تلوژن می شود.

دلایل رشد آهسته مو


8 دلیل اصلی رشد آهسته مو

کمبود ویتامین: ویتامین ها نقشی اساسی در عملکرد بدن دارند. برخی مواد مغذی که برای رشد مو بسیار مهم هستند شامل آهن، ویتامین های موثر بر رشد و تقویت مو A، B، C، D، نیاسین و روی می باشد. در بعضی موارد حتی کمبودهای جزئی نیز می تواند بدن را از حالت نرمال خارج کند. که در مورد رشد مو نیز صادق است.


استرس و بیماری: استرس به قسمتی از زندگی روزمره تبدیل شده است، اما اگر درمان نشود، می تواند به سلامتی بدن آسیب برساند. یکی از این مشکلات ریزش مو می باشد.


عدم رسیدن اکسیژن:هنگام استرس یکسری تغییر در بدن رخ می دهد. یکی از این تغییرات نحوه تنفس می باشد که منجر به دریافت اکسیژن کمتری می شود. از آنجا که اکسیژن برای بدن ما بسیار مهم است باید اکسیژن به دست آمده ابتدا به اندام های مهم مانند: قلب، ریه، مغز و غیره برود. در نتیجه اکسیژن کمتری به فولیکول های مو می رسد. استرس فقط یک شرایط روحی نیست ممکن است در اثر بیماری یا جراحت به وجود آید.


داروها: داروهای شیمی درمانی متداول ترین داروهایی هستند که باعث ریزش مو می شوند. در واقع می توانند باعث آناژن افلوویوم Anagen Effluvium (AE) یا تلوژن افلوویوم Telogen Effluvium (TE) شوند. بسیاری از داروهای رایج مانند داروهای رقیق کننده خون، ضد افسردگی و مسدود کننده های بتا هم باعث ریزش و کم پشتی مو می شود.


عدم تعادل هورمونی: فاکتور های بسیاری وجود دارند که می تواند باعث از بین رفتن تعادل بدن شوند، که یکی از مهمترین موارد آن عدم تعادل هورمونی است. در حقیقت عدم تعادل هورمونی یکی از مهمترین دلایل ریزش مو در زنان است.


استفاده بیش از حد از ابزارهای حالت دهنده مو: سشوارها، صاف کننده ها و دستگاه های فر کننده می توانند باعث ضعیف و شکننده شدن موها شوند. این شکنندگی باعث می شود سرعت رشد مو کاهش یابد.


ژنتیک: یکی دیگر از عوامل تاثیر ژن بر ریزش مو و یا کم شدن سرعت رشد مو است.در حالی که چرخه رشد مو برای همه یکسان باشد، ژنتیک می تواند بر طول چرخه تاثیر بگذارد. هر مرحله از چرخه رشد مو مدت زمانی خاصی دارد. به عنوان مثال مرحله آناژن از دو تا هفت سال طول می کشد. این مدت زمان میانگین از طول مرحله آناژن همه افراد است، به این معنی که در بعضی افراد مدت زمان مرحله آناژن کوتاه تر بوده و در بعضی دیگر مدت بیشتری طول می کشد.


رژیم غذایی ناسالم: رژیم غذایی چرب و پر قند مضر است. و بر اساس رژیم غذایی استاندارد آمریکایی (SAD) می تواند باعث مشکلات بی شماری شود. علاوه بر بیماری های قلبی و کبد چرب، می تواند باعث کاهش سرعت رشد مو نیز شود.


اگر شما هم دچار ریزش مو هستید و از این معضل رنج می برید می توانید در خصوص جلوگیری از ریزش مو با کارشناسان مرکز زیبایی تهران بیوتی در ارتباط باشید.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha