تزریق ژل

امروزه تزریق ژل Filler Injection برای بسیاری از افراد آشنا بوده و مخاطبان مخصوص را به خود را دارد؛ اما همچنان تعداد کثیری از افراد از چگونگی عملکرداین روش مطلع نبوده و در ذهن خود سوالات متعددی در زمینه تزریق پرکننده خواهند داشت. همانطور که میدانید یکی از علائم پیری و کهولت سن، افتادگی پوست بدن مخصوصا صورت خواهد بود. با گذشت سن، گونه های همه ی افراد کم حجم شده و چین و چروک و خطوطی بر صورت نمایان خواهد شد. بسیاری از افراد از وضع موجود ناراضی بوده و به دنبال راهی برای درمان افتادگی پوست صورت و از بین بردن و نابودی چین و چروک خود خواهند بود.

آشنایی با تزریق ژل یا فیلر


تزریق ژل چیست و چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد از تزریق ژل برای از بین بردن خطوط روی صورت که ناشی از افزایش سن می باشد استفاده خواهد شد. در واقع تزریق فیلر از طریق تزریق موارد مصنوعی یا طبیعی بوده و موجب شادابی و بازگرداندن زیبایی به چهره متقاضی خواهد شد. از نام های دیگر تزریق ژل می توان به پرکننده های پوستی، ایمپلنت های تزریقی، پرکننده های چین و چروک و پرکننده های بافت نرم نیز اشاره کرد. از تزریق ژل برای پاک کردن خطوط لبخند که بر اثر انقباض زیاد در طول سالیان در اطراف دهان ایجاد می شود، افتادگی گونه ها و اصلاح جای زخم و آکنه ها استفاده خواهد شد.


تزریق ژل می تواند بسیار سریع و موثر بوده و دارای حداقل تاثیر در زمان خود باشد. زمان تزریق فیلر به تعداد خطوط موجود بر پوست بستگی خواهد داشت و حدودا ۲۰ الی ۴۰ دقیقه طول خواهد کشید.اما مواد تشکیل دهنده تزریق ژل چه خواهد بود که تا این حد بر خطوط صورت تاثیرگذار می باشد؟

1. هیالورونیک اسید (HA)

هیالورونیک اسید یکی از مواد طبیعی و موجود در بدن انسان بوده که موجب جمع کردن پوست و افزایش حجم گونه ها خواهد شد. کسانی که به دنبال از بین بردن و صاف کردن چین و چروک اطراف چشم، لب و پیشانی خود از طریق تزریق ژل می باشند، می توانند از هیالورونیک اسید استفاده نمایند. نام های تجاری Juvederm و Restylane شامل اسید هیالورونیک خواهند بود؛ اما توجه داشته باشید که نتایج تنها ۶ الی ۱۲ ماه ماندگاری خواهند داشت.


2. هیدروکسیل آپاتیت کلسیم (CaHA)

در این پرکننده از کلسیم به صورت ذرات میکروسکوپی استفاده خواهد شد به این صورت که هیدروکسیل آپاتیت کلسیم را به ژل اضافه کرده و سپس تزریق خواهند کرد. این نوع از تزریق ژل ضخامت بیشتری داشته و برای چروک های عمیق تر قابل استفاده خواهد بود. هیدروکسیل آپاتیت کلسیم موجود در برند Radiesse نسبت به هیالورونیک اسید نتایج طولانی تری داشته و تا یک سال ماندگاری خواهد داشت.


3. اسید پلی ال لاکتیک

اسید پلی ال لاکتیک ناشی از تزریق ژل به جای پر کردن چین و چروک به تحریک کلاژن پوست کمک خواهد کرد. کلاژن موجب استحکام پوست شده و ظاهر چین و چروک را کاهش خواهد داد. تزریق فیلر تحت نام تجاری Sculptra Aesthetic دارای اسید پلی ال لاکتیک بوده و نابودی چروک عمیق مورد استفاده قرار خواهد گرفت و نتایج تا دو سال قابل مشاهده خواهد بود.


4. پلی متیل متاکریلات (PMMA)

این پرکننده پوستی موجود در برند Bella Marketed نسبت به سایر پرکننده ها نتایج طولانی تری به مدت ۵ سال خواهد داشت اما با این حال مورد استفاده پزشکان قرار نخواهد گرفت زیرا تزریق فیلر طولانی مدت موجب افزایش عفونت خواهد شد.


مناسب ترین کاندید برای انجام تزریق ژل

بسیاری از افراد پس از مطلع شدن از عملکرد تزریق فیلر، به انجام تزریق ژل مایل بوده و خواستار از بین بردن خطوط و جوان سازی پوست صورت خود می باشند اما آیا همه ی افراد قادر به انجام تزریق ژل می باشند؟


به گفته ی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا کسانی که خواستار انجام تزریق ژل می باشند، باید شرایط زیر را دارا باشند:

• سلامت جسمانی خوب

• غیر سیگاری ها

• چشم انداز مثبت و واقع گرایانه به نتایج حاصل از تزریق پرکننده

• متعهد به حفظ سلامت پوست خوب


درباره جنسیت نامزد ایده آل تزریق پرکننده باید گفت که هیچ گونه محدودیتی در این باره وجود نخواهد داشت و مردان و زنان خواهند توانست از تزریق ژل استفاده نمایند. همچنین در هر سنی که باشید، قادر به استفاده از تزریق فیلر برای از بین بردن خطوط موجود بر صورت خود خواهید بود. یکی از دلایلی که سیگاری ها کاندید مناسبی برای تزریق ژل نمی باشند این است که حرکاتی همانند مکیدن و بیرون دادن دود سیگار خطوط صورت را تشدید کرده و مانع از بهبود چین و چروک و عملکرد تزریق ژل خواهد شد.


اگر مناطق خاصی از صورت شما مانند زیر چشم ها دچار مشکل شده و نیازی نیست که کل صورت را اصلاح و درگیر نمایید، شما خواهید توانست برای برطرف کردن این مشکل از تزریق پرکننده استفاده نمایید. بیماران مبتلا به آلرژی و حساسیت ها نیز نامزدهای خوبی برای انجام تزریق ژل نخواهند بود زیرا ممکن است بدن آنها نسبت به انواع ژل ها واکنش آلرژیک نشان دهد. پزشک متخصصی که برای شما تزریق پرکننده را انجام خواهد داد، باید از تاریخچه ی پزشکی شما مطلع بوده و تعیین کند که آیا تزریق ژل برای شما مناسب می باشد یا خیر.

مشاوره رایگان فرم زیر را پرکنید تا از مشاوره تخصصی رایگان پزشکان کلینیک و تخفیفات ما با خبر شوید

حال با توجه به شرایط گفته شده با خود بیندیشید که آیا کاندید مناسبی برای تزریق فیلر می باشید و یا خیر؟

مناسب ترین کاندید برای انجام تزریق ژل


آمادگی و مراقبت های قبل از انجام تزریق ژل

تزریقات درمانی نیز همانند عمل های زیبایی به مراقبت های قبل از انجام تزریق مواد مورد نظر نیاز خواهد داشت. آمادگی و مراقبت هایی که قبل از انجام تزریق ژل باید آنها را رعایت فرمایید شامل موارد زیر خواهند بود:

1. یک هفته قبل از انجام تزریق فیلر از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و داروهای مشابه خودداری نمایید.

2. از خوردن روغن ماهی و ویتامین E یک هفته قبل از تزریق فیلر اجتناب نمایید.

3. برای افزایش میزان ویتامین K، اسفناج، کلم و کرفس بخورید.

4. قبل از جلسه تزریق خود از خوردن سیب و مقدار زیادی سیر خودداری نمایید.

5. برای جلوگیری از بروز زخم اطراف دهان و زیر چشم چند روز قبل از تزریق ژل میتوانید از ویتامین K و ویتا مدیکا آرنیکا استفاده نمایید.

6. قبل از انجام تزریق پرکننده یک وعده کامل را هیدراته کرده و بخورید و درست قبل از تزریق یک میان وعده میل کنید.

7. در انتهای تزریق ژل ممکن است در صورت لزوم ضدآفتاب و یا مایع پایه استفاده شود. اگر قصد آرایش کردن دارید، مقداری لوازم آرایش به همراه خود داشته باشید.

پزشکان تا قبل از بروز نتایج به شما متعهد بوده و در کنار شما خواهند بود.


کاربردها و دلایل انجام انتقال ژل

انواع مختلف پرکننده های پوستی برای درمان علائم پیری طراحی شده اند. تزریق پرکننده پوستی با توجه به نوع پرکننده انتخاب شده کارایی های مختلفی خواهند داشت که تعدادی از آنها به شرح زیر می باشند:

1. به لب ها حجم داده و نازکی لب ها را از بین خواهد برد.

2. مناطق کم عمق صورت را می توان با استفاده از تزریق ژل تقویت و پر کرد.

3. سایه و یا چین و چروک و خطوطی که بر زیر چشم ظاهر می شوند را خواهید توانست حذف کرده و یا کاهش دهید.

4. ظاهر زخم های پوسته شده را بهبود داده و یا زخم ها را نرم نمایید.

5. می توانید چین و چروک های ساکن را مخصوصا در قسمت پایین صورت پر کرده و یا از بین ببرید.

6. چین و چروک های استاتیک شامل خطوط اطراف دهان و کنار گونه ها می باشند و عموما ناشی از کمبود و از بین رفتن کلاژن پوست بوده و پوست در این زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست خواهد داد. تزریق ژل موجب افزایش کلاژن پوست و در نتیجه از بین بردن اینگونه خطوط خواهد شد.

7. از دیگر دلایل استفاده از تزریق ژل، نتایج فوری خواهد بود. در واقع پس از گذشت ۱۰ دقیقه شاهد نتایج خواهید بود.

8. ۴ تا ۶ ماه پس از تزریق ژل نتایج ماندگاری بوده و از بین نخواهند رفت.

9. به دلیل استفاده از هیالورونیک اسید موجب بهبودی پوست صورت خواهد شد.

10. نتایج حاصل از تزریق فیلر، ظریف و طبیعی خواهند بود.

با توجه به نکات ذکر شده باید دریافته باشید که تزریق پرکننده مزایا و کاربردهای زیادی داشته و خواهید توانست از تزریق فیلرها برای جوان سازی پوست خود استفاده نمایید.

کاربرد ها و دلایل انتقال ژل

دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام تزریق ژل

زمان دوران نقاهت و بهبودی برای هر بیمار و برای هر نوع پرکننده تزریقی متفاوت خواهد بود. شما پس از انجام تزریق ژل خواهید توانست فورا کارهای روزانه های خود را انجام دهید اما توصیه می شود که برای حداقل تورم و کبودی، ۲۸ تا ۴۸ ساعت اول پس از تزریق استراحت کرده و از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری نمایید. قبل از انجام تزریق ژل درباره دوران نقاهت و چگونگی گذراندن آن با پزشک خود مشورت نمایید.

ظاهر اولیه شما پس از استفاده از تزریق فیلر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. ظاهر پر آب در مناطق تزریق شده

2. تورم و یا کبودی کم یا زیاد

3. بی حسی موقت

4. قرمزی

5. توده های قابل لمس در مناطقی که تزریق ژل انجام گرفته

6. واکنش آلرژیک که تزریق پرکننده مانند واکنش آلرژیک و تورم

اکثر واکنش های احتمالی را می توان توسط ماساژ یا کمپرس یخ در عرض چند روز یا چند ساعت از بین برد اما برخی از این واکنش ها نیازمند درمان های تهاجمی بیشتری توسط انواع داروها و تزریقات خواهند بود. یکی از تفاوت های تزریق ژل در مقایسه با تزریق چربی، در مدت زمان تزریق ژل خواهد بود؛ دوران نقاهت و بهبودی تزریق چربی بیشتر از تزریق ژل خواهد بود.


مراقبت های بعد از انجام تزریق ژل

تنها با رعایت تعدادی از دستورالعمل های ساده قبل و بعد از تزریق ژل خواهید توانست شاهد نتایج خوبی باشید. امید است با ارائه این نکات و دستورالعمل هایی که در زیر شرح داده شده ، به شما کاربر گرامی در بهتر شدن هرچه بیشتر نتیجه تزریق پرکننده ها کمک شود.

1. از قرار گرفتن در مناطق گرم و داغ مانند سونا، دوش آب گرم، زیر تابش مستقیم خورشید و یا شعله داغ اجاق گاز اجتناب نمایید زیرا گرما موجب مرگ رگ های خونی و در نتیجه موجب خونریزی و کبودی خواهد شد.

2. از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و تمرینات سخت بدنی خودداری نمایید زیرا فعالیت زیاد باعث افزایش فشار خون و پالس شما شده و تورم و کبودی بیشتر خواهد شد.

3. از قرار گرفتن طولانی مدت در مقابل آفتاب اجتناب نمایید زیرا نور خورشید موجب تغییر رنگ دائمی پوست خواهد شد.

4. از مصرف نوشیدنی های الکلی به مدت ۲۴ ساعت خودداری نمایید زیرا الکل موجب گشاد شدن رگ های خونی و کبودی بیشتر پوست خواهد شد.

5. اگر از تزریق ژل برای حجم دهی به لب های خود استفاده می کنید، بهتر است فورا پس از تزریق چیزی ننوشید.

6. سعی کنید تا حد امکان محل درمان شده را ماساژ ندهید یا برای ماساژ دادن تا ۲ هفته پس از تزریق ژل صبر نمایید.

7. قبل از گذشت دو هفته از تزریق فیلر، از مصرف زنجبیل، ویتامین E، جنسینگ و سیر خودداری نمایید.

8. می توانید از لوازم آرایش پس از تزریق پرکننده استفاده نمایید.

9. می توانید از کمپرس یخ برای درمان تورم و کبودی در نقاط تزریق شده استفاده نمایید.

10. همچنین برای از بین بردن کبودی خواهید توانست قرص های آرنیکا مونتانا را مصرف نمایید.

مراقبت های بعد از انجام تزریق ژل


عوارض جانبی و خطرات ناشی از انجام تزریق ژل

عوارض جانبی ناشی از تزریق فیلر به دو دسته تقسیم خواهند شد. عده ای آنها بین اکثر بیماران مشترک بوده و با کمی مراقبت طی ۷ تا ۱۴ روز از بین خواهند رفت اما دسته دوم کمی جدی تر بوده و برای از بین رفتن آنها باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و طبق تجویز وی داروهایی مصرف کرد. از عوارض جانبی دسته اول موارد زیر می باشند:

✔قرمزی

✔درد

✔خارش

اما عوارض جانبی ناشی از تزریق ژل دسته ی دوم برای کمتر کسی اتفاق خواهد افتاد اما باید از این عوارض آگاه بوده و در صورت مواجهه با هر یک از موارد زیر سریعا به پزشک مراجعه کرده تا مراحل درمان آغاز شود

✔عفونت

✔نشت کردن مواد تزریق شده از محل تزریق

✔ندولهای اطراف محل تزریق پرکننده که ممکن است نیاز به حذف آنها باشد.

این عوارض جانبی را جدی گرفته تا دچار مشکلات و عوارض بعدی نشوید.


نتایج نهایی به دست آمده از انجام انتقال ژل

یکی از سوالات رایج بسیاری از بیماران، درباره زمان مشاهده نتایج نهایی تزریق ژل خواهد بود. تزریق فیلر برای کسانی مناسب می باشد که خواستار نتایج فوری از درمان زیبایی خود می باشند. یکی از نکات مثبتی که تزریق ژل خواهد داشت، این است که تنها ۱۰ دقیقه پس از تزریق پرکننده شما شاهد نتایج حاصل از تزریق فیلر خواهید بود یعنی نتایج فوری خواهد داشت.پس از تزریق ژل به سرعت شاهد تغییرات جدیدی در ظاهر خود خواهید بود و خواهید توانست از ظاهر جدید خود لذت ببرید. در ادامه درباره ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژل توضیحاتی داده شده است.

هزینه های ناشی از انجام تزریق ژل

همواره هزینه یکی از موارد مورد توجه متقاضیان درمان های زیبایی خواهد بود. هزینه تزریق ژل به موارد مختلفی مانند تخصص، مهارت و صلاحیت های شخص پزشک انتخاب شده شما، زمان و تلاش مورد نیازی که صرف تزریق خواهد شد، نوع روش استفاده شده و موقعیت جغرافیایی و مکانی مطب و کلینیک پزشک بستگی خواهد داشت. اگرچه که هزینه نهایی و مشخص شده از جانب پزشک تزریق پرکننده مهم و تاثیرگذار خواهد بود اما هنگام انتخاب یک پزشک به یاد داشته باشید که آسایش و نتیجه ی نهایی شما نیز دقیقا به اندازه هزینه نهایی اهمیت خواهد داشت. همچنین به یاد داشته باشید که بیمه هزینه های ناشی از تزریق فیلر را پوشش نخواهد داد و تمام هزینه تزریق ژل ُّرا خود بیمار متقبل خواهد شد اما بسیاری از پزشکان برای برداشتن فشار مالی از دوش بیماران خود، برنامه هایی برای پرداخت هزینه ی تزریق پرکننده ها ارائه خواهند داد.


آیا نتایج حاصل از تزریق ژل دائمی است؟

یکی از مهمترین نکات درباره تزریق ژل مدت زمان لازم برای مشاهده نتیجه نهایی درمان زیبایی و زمان ماندگاری تزریق پرکننده خواهد بود. خوشبختانه و یا متاسفانه ماندگاری نتایج از ۴ ماه تا ۱۲ ماه خواهد بود و پس از این زمان اگر از نتایج راضی بودید، دوباره قادر خواهید بود تا از تزریق ژل استفاده نمایید و اگر راضی نبودید، دیگر تزریق فیلر را انجام نداده و به حالت اول خود باز خواهید گشت. اما تزریق فیلر همانند سایر درمان های زیبایی و یا عمل های زیبایی نتایج دائمی نخواهد داشت. بسیاری از افراد از نتایج حاصله راضی خواهند بود و خواستار ماندگاری دائمی نتایج می باشند اما عده ای نیز پس از انجام تزریق ژل از وضعیت موجود ناراضی بوده و خواستار بازگشت به حالت اول خود خواهند بود. توجه داشته باشید که نوع موارد مورد استفاده در انتقال ژل و پزشک متخصص در ماندگاری نتایج تاثیرگذار خواهد بود. پس بهتر است قبل از انجام تزریق فیلرها به خوبی تحقیق کرده و سپس اقدام به تزریق ژل نمایید.

آیا نتایج حاصل از تزریق ژل دائمی است؟

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha
021-79958