مراحل رشد مو پس از کاشت مو طبیعی

کاشت مو نوعی عمل جراحی است که برای افراد دارای موهای کم پشت و طاس به کار می رود. پزشکان از دهه 1950 از این روش در ایالات متحده استفاده می کردند، اما تکنیک های این روش در سالهای اخیر تغییر زیادی پیدا کرده است. معمولاً این عمل در کلینیک انجام می شود. ابتدا جراح منطقه اهدا کننده را تمیز و سپس بی حس می کند. معمولا از دو روش برای کاشت مو استفاده می شود: عمل جراحی نوار واحد فولیکول (FUSS) یا استخراج واحد فولیکولی (FUE).


در روش FUSS، جراح یک نوار 6 تا 10 اینچی را از قسمت پشت سر برداشته آن را کنار گذاشته و پوست سر را می بندد. این ناحیه بلافاصله توسط موهای اطراف پنهان می شود. در مرحله بعد تیم جراحی نوار برداشته شده را به 500 تا 2000 گرافت ریز دارای یک تار مو یا فقط چند مو تقسیم می کنند. تعداد تار مو و نوع گرافت بستگی به نوع مو، کیفیت، رنگ و اندازه منطقه مورد نظر دارد.


اما در روش FUE پزشک پوست سر را تراشیده و سپس فولیکول های مو را یکی یکی با استفاده از پانچ برداشت می کند.


از این مرحله به بعد هر دو روش یکسان هستند. پس از آماده سازی گرافت ها جراح ناحیه ای را که موها بر روی آن کاشت می شوند را تمیز و بی حس می کند، سوراخ یا شکاف هایی با چاقوی کوچک جراحی یا سوزن ایجاد می کند، و هر گرافت در یکی از سوراخ ها قرار گرفته و بسته به تعداد پیوندی که انجام می شود، این روند حدود 4 تا 8 ساعت طول می کشد.


مراحل رشد مو

بیماران بعد از کاشت مو چهار دوره رشد مو را تجربه می کنند.


مرحله اول تلوژن TELOGEN

ریختن موها در واقع اولین مرحله بعد از کاشت مو است. هنگام پیوند فولیکول جراح موهای یک قسمت از پوست سر را به قسمت طاس یا کم پشت منتقل می کند. ریزش مو معمولاً به دلیل استرس در هنگام خارج شدن و قرار گیری مجدد هر فولیکول است که باعث رشد موهای سالم و جدید می شود. این مرحله به طور معمول تا دو هفته بسته به سرعت رشد مو فرد ادامه دارد. با این وجود ممکن است در بعضی موارد مرحله تلوژن تا چهار ماه ادامه یابد.


مرحله آناژن ANAGEN

مرحله آناژن که بیشتر به عنوان مرحله رشد شناخته می شود زمانی است که موهای جدید شروع به رشد می کنند و جراح می تواند تشخیص دهد که آیا فرد نیاز به جلسه کاشت مو اضافی دارد یا نه. فولیکول ها شروع به تولید مو کرده موهای کاشت شده با سرعت مختلف رشد می کنند، اما متوسط رشد آنها می تواند تا نیم اینچ در هر ماه باشد. این مرحله ممکن است 2 تا 6 سال به طول می انجامد که برای هر فرد متفاوت است.


مرحله کاتاژن CATAGEN

کاتاژن مرحله ای است که اساساً رشد موها متوقف می شوند اما موها نمی ریزند. این مرحله قسمتی از فرایند ایجاد موی جدید می باشد. با این حال فقط در حدود 2 تا 4 هفته ادامه دارد.


مرحله دوم تلوژن TELOGEN

این مرحله آخرین مرحله پس از انجام عمل کاشت مو می باشد. اگرچه این اسم مشابه مرحله اول است اما در واقع کمی متفاوت می باشد. برخلاف مرحله اول تلوژن بسته به فولیکول های مو مرحله دوم در حدود 3 تا 4 ماه دوام خواهد داشت. در این مرحله ریزش مو اتفاق میافتد. اما نگران نباشید قابل توجه نخواهد بود.

مراحل رشد مو پس از کاشت طبیعی


مدت زمان رشد موها پس از کاشت مو

یک روز بعد از عمل کاشت مو

روز بعد از عمل کاشت مو زمان بسیار مهمی برای مشاهده نتایج است. می توانید باند را از ناحیه اهدا کننده جدا کرده و محل گیرنده را به آرامی با یک دستمال مرطوب یا اسفنج تمیز کنید تا خون خشک شده را پاک کنید. گرافت های پیوند شده در این مرحله در معرض آسیب قرار دارند، بنابراین مهم است که محل کاشت را از مالش، خراش یا سوزش محافظت شود. هیچ دلیلی وجود ندارد که روز بعد از عمل به انجام کار های روزمره مشغول شوید. هر گونه تورم، پوسته پوسته شدن یا قرمزی ایجاد شده پس از پیوند مو طی 5 تا 7 روز کاملاً برطرف می شود.


7 تا 10 روز بعد از عمل کاشت مو

در این دوره باید به مراقبت از گرافت های پیوند شده بپردازید و تمام دستورالعمل های پس از عمل را انجام دهید. در طی این مرحله منطقه اهدا کننده بهبود یافته، موهای کاشت شده شروع به رشد می کنند. یک اثر زخم در اطراف هر واحد فولیکولی پیوند شده شکل می گیرد. تا پایان 10 روز اول این زخم ها از بین می روند.برای اطلاعات بیشتر به مقاله زخم های پس از کاشت مو مراجعه نمایید.


2 تا 3 هفته بعد از عمل کاشت مو

تقریباً دو هفته بعد از عمل جراحی کاشت مو، ممکن است که موهای تازه پیوند شده ریزش پیدا کنند. که یک بخش کاملاً طبیعی از روند بهبودی بوده و به این معنی نیست که گرافت ها نتوانسته اند ریشه بگیرند. این زمان یک قدم طبیعی در چرخه رشد مو برای ریزش موهای قدیمی است، خود ساقه مو می ریزد، اما واحدهای فولیکول کاملاً دست نخورده باقی می مانند و شروع به رشد موهای جدید می کنند.


1 تا 4 ماه بعد از عمل کاشت مو

چند ماه بعد از عمل کاشت مو، آغاز مرحله رشد موهای تازه پیوند شده است. در این مرحله پیوندهای جدید به عنوان رشته های ظریف در پوست سر ظاهر می شوند.


5 تا 9 ماه بعد از عمل کاشت مو

در طی این مرحله حجم قابل توجهی مو رشد کرده و در پایان این دوره موها شروع به ضخیم شدن می کنند و شما قادر خواهید بود به هر روشی که می خواهید موهای خود را کوتاه یا رنگ کنید.


9 ماه بعد از عمل کاشت مو

تا این مرحله تقریباً 80 درصد موهای جدید رشد می کنند و نتایج کاشت مو بسیار قابل توجه خواهد بود. در این مرحله مشخص می شود که نتیجه نهایی چگونه خواهد بود.


یک سال بعد از عمل کاشت مو

یک سال پس از عمل کاشت مو روند پیوند کامل خواهد بود. ممکن است در برخی افراد رشد موهای جدید حتی بعد از یک سال ادامه یابد، اما برای بیشتر افراد پس از یک سال مرحله رشد مو تمام می شود. بعد از گذشت یک سال بیمارانی که ریزش مو زیادی دارند، می توانند کاشت مو دیگری انجام دهند.


در پایان کاشت مو با استفاده از روش های مختلفی صورت می گیرد که بهترین و جدید ترین روش حال حاضر جهت انجام این کار کاشت مو به روش میکروفیت می باشد. ما در مرکز زیبایی تهران بیوتی با بهره گیری از امکانات و علوم روز دنیا در زمینه خدمات کاشت مو و یا سایر روش های زیبایی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشیم


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha