شرح کامل مراحل رشد مو بعد از کاشت

کاشت مو نوعی جراحی است که موها را از نواحی دارای تراکم به نواحی کم پشت و دچار ریزش انتقال می دهد، پزشکان از دهه 1950 استفاده از این روش را شروع کردند، اما در سال های اخیر تکنیک ها بسیار تغییر کرده است. روش انجام کاشت مو به این صورت است که ابتدا جراح پوست سر شما را تمیز کرده و برای بی حس شدن محل برداشت (پشت سر) دارو تزریق می کند. با استفاده از ابزار مخصوص جراح گرافت های مورد نیاز از پوست سر معمولا در ناحیه پشت سر و حد فاصل بین دو گوش معروف به بانک مو خارج می شود، این گرافت ها کنار گذاشته و محل برداشت بخیه می شود، این ناحیه بلافاصله توسط موهای اطراف خود پنهان می شود و به مرور بهبود میابد. تعداد و نوع پیوند شما به نوع مو، کیفیت، رنگ و اندازه منطقه پیوند شما بستگی دارد. بعد از آماده شدن گرافت ها، جراح ناحیه مو را تمیز و بی حس می کند، با چاقوی جراحی یا سوزن سوراخ یا شکاف ایجاد می کند و هر پیوند را با ظرافت در یکی از سوراخ ها با زاویه مناسب قرار می دهد. بسته به اندازه پیوندی که انجام می دهید، این روند حدود 4 تا 8 ساعت طول خواهد کشید.


نکاتی در خصوص کاشت مو

اگر می خواهید کاشت مو با نتیجه بهتری داشته باشید، ابتدا باید با یک پزشک حرفه ای مشورت کنید و وضعیت خود را ارزیابی کنید، مراحل کاشت و مراقبت های بعد از جراحی نیز برای اثر بهتر کاشت مو مهم می باشد. پیش از اقدام به کاشت مو فاکتورهایی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

✔ از 10 تا 70 درصد موهای کاشته شده در حدود چهار تا شش ماه رشد می کنند.

✔ با توجه به عوامل مختلفی ممکن است بین 60 تا 80 درصد موهای ریخته شده در بهترین حالت جایگزین می شوند.

✔ مانند موهای معمولی، موهای کاشته شده با گذشت زمان نازک شده و حالت و خاصیت آنها را می گیرند.

✔ سلامت فولیکول های مو بانک مو در دریافت نتیجه نهایی تاثیر بسیاری دارد.


البته کاشت مو برای همه نتیجه بخش نیست، اگر به طور طبیعی طاس یا لاغر می شوید یا به دلیل آسیب دیدگی موهای خود را از دست داده اید این روش برای بازیابی مو استفاده می شود. از آنجا که پیوند مو با موهای موجود شما انجام می شود برای درمان افراد زیر موثر نیست:

• نازک شدن و طاسی گسترده

• ریزش مو به دلیل شیمی درمانی یا سایر داروها

• اسکار ضخیم پوست سر در اثر جراحات


رشد موهای کاشته شده

رشد موهای کاشته شده و نتایج حاصل در واقع بر اساس دو عامل متفاوت است: ظهور popping و بلوغ maturation. ظهور به نفوذ موهای جدید و پیوند شده یا رشد به بیرون از پوست سر اشاره دارد و بلوغ به ضخیم شدن، تیره شدن و طبیعی شدن این موها. کاشت مو زمانی به مرحله رشد نهایی خود می رسد که همه موها از طریق پوست سر بیرون زده و هر مو با ضخیم شدن، تیره شدن و نرمال شدن بافت کاملاً بالغ شده باشد.


فولیکول های مو پس از پیوند به مرحله استراحت طبیعی می روند، موهای کوچک موجود در فولیکول ها طی 2-4 هفته پس از عمل می ریزند و تا ماه سوم که فولیکول ها بیدار شوند رشد موی جدیدی مشاهده نمی شود. فولیکول های جدید از 3 ماهگی بیدار می شوند و رشد موها را شروع می کنند؛ تغییرات در ماه 12ام دیده می شوند و اغلب حتی تا ماه 18ام بعد از عمل جراحی طول می کشد. این بدان معناست که رشد و ظهور کامل کاشت مو حداقل برای یک سال، گاهی اوقات یک سال و نیم قابل مشاهده نیست.

مراحل رشد مو پس از کاشت


مراحل دقیق رشد مو بعد از کاشت

مراحل رشد مو پس از کاشت مو به شرح زیر پیشرفت می کند:

1. در ماه سوم موهای جدید از پوست سر شروع به "بیرون آمدن" می کنند؛ در پایان این ماه، تقریباً 30٪ از موها از فولیکول ها به پوست سر نفوذ کرده اند.

2. 40٪ موها تا ماه چهارم و 50٪ تا ماه پنجم رشد خواهند کرد.

3. در 6 ماهگی، تقریباً 60 تا 70٪ موهای جدید به طور کامل از پوست سر بیرون آمده اند.

4. در ماه نهم، تقریباً 90 تا 100٪ موها از پوست سر بیرون آمده اند و بیشتر تغییرات کاشت مو از آن نقطه به بعد در مرحله بلوغ است.


مراحل بلوغ موهای کاشته شده به شرح زیر است:

زمانی که موها بین ماه سوم تا پنجم برای اولین بار از پوست سر بیرون آمدند، بسیار ریز، شفاف، کوتاه و نازک هستند؛ از این ظاهر به عنوان "نابالغ" یاد می شود. در ماه ششم نتیجه تقریباً 40-50٪ "بالغ" در نظر گرفته می شود، در این مرحله بیشتر بیماران از اینکه شروع به دیدن مزایای کاشت مو در چهره خود می کنند، خوشحال هستند. در این زمان بیماران می توانند موهای خود را کوتاه کنند، حالت دهند و شاهد ترکیب کاشت جدید با موهای بومی خود هستند.


با این حال موهای کاشته شده هنوز در این مرحله نابالغند؛ به طوری که آنها هنوز نازک تر از موهای پوست سر هستند، و همچنین تا حدودی "خشن" یا "گره خورده" به نظر می رسند، یک تغییر موقتی در بافت که به مرور از بین می رود. این مرحله هنوز نیمه راه است و فقط حدود 70٪ از موها از پوست سر بیرون آمده اند که در مقایسه با بقیه موها نازک تر و تا حدودی وز هستند. به نظر می رسد که موها تا ماه هشتم تا حدودی خشن و نازک به نظر می رسند، سپس بین ماه های 9 و 12 موها بلوغ نهایی خود را شروع می کنند. در این مرحله تقریباً تمام موهای جدید بیرون آمده اند و اکنون موها کاملاً تیره و ضخیم می شوند و بافت آنها نرمال یا "صاف" می شود تا با بقیه موها مطابقت داشته باشد.


زمان مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو

در بسیاری از بیماران کاشت مو در 12 ماهگی کاملا "رشد" می یابد، 100٪ موها از پوست سر بیرون آمده و همه این موها کاملاً تیره، ضخیم و نرمال شده اند. یادآوری این نکته مهم است که این زمان های ذکر شده فقط یک میانگین تقریبی است؛ موهای بسیاری از بیماران سریعتر رشد می کنند و بسیاری از آنها نیز رشد کندتری دارند. فقط به این دلیل که رشد موهای خود را جلوتر یا عقبتر از دیگران می بینید به معنای بهتر یا بدتر بودن نتیجه نیست؛ این فقط به این معنی است که ممکن است زمان کم یا بیشتری طول بکشد تا به نتیجه نهایی برسد.


همه بیماران دارای فیزیولوژی منحصر به فرد هستند، بنابراین رشد همه بیماران متفاوت است، به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان کاشت مو برای ارزیابی نهایی نتایج تا 18 ماه صبر می کنند. بسیاری از بیماران واقعاً تا ماه هجدهم تغییراتی را مشاهده می کنند، بنابراین اگر دکتر شما معتقد است که هنوز "نابالغ" هستید و فضای رشد بیش از حد 12 ماه را دارید، دلسرد نشوید. این امر به ویژه در مورد بیمارانی که در ناحیه میانی پوست سر یا تاج (پشت) پیوند می یابند، صادق است. این مناطق رشد و بلوغ آنها کندتر از مناطق مقابل است و بیشتر پزشکان معتقدند که دیدن نتایج نهایی در این مناطق 18 ماه طول می کشد.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha
وحیده نیازی
سلام میشه بگیرد چطور میشه 1 ماهه مو کاشت اخه خواستگار دارم رفتم کیان کاشت گفتش زودتر از 5 ماه در نمیاد راه حلی دارید