مجموعه تهران بیوتی سنتر بزرگترین مرکز خدمات زیبایی ایران

بلوار سعادت آباد بالای میدان کاج

کوچه شعبانی پلی کلینیک نیایش

کاشت ریش و سبیل

آشنایی با عمل کاشت ریش و سبیل

عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل به کمک افرادی آمده است که از عدم رشد ریش صورت خود رنج میبرند. در طول تاریخ، یکی از نشانه های مردانگی داشتن ریش و سبیل بوده به همین دلیل از نظر روانشناسی ریزش ریش می تواند اثر منفی بر مردان بگذارد. همچنین جدای از علم روانشناسی، از نظر بسیاری از افراد ریش صورت مردان یکی از جذابیت های چهره آقایان خواهد بود اما صورت تعدادی از مردان به دلایل مختلف ژنتیکی، زخم ها، بیماری های ایمنی و غیره و یا دلایل دیگر قادر به رشد ریش نخواهد بود.

کاشت ریش


عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل طبیعی می تواند موجب افزایش جذابیت چهره شما می شود.


کاشت ریش چیست و به چه شکلی انجام پذیر است ؟

عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل که نام های دیگری همانند پیوند ریش، پیوند سبیل یا پیوند سوزن سوزنی شناخته شده ، نوعی از عمل زیبایی کاشت مو خواهد بود. در عمل زیبایی کاشت ریش Beard transplant همانند عمل زیبایی کاشت مو وابرو، پزشک متخصص از روش FUE برای پیوند ریش طبیعی استفاده خواهد کرد. در این روش پزشک متخصص از نقاط اهدا کننده که پشت سر میباشد، فولیکول های مو را به صورت واحدی جدا کرده و در نقاط گیرنده با استفاده از سوزن های مخصوص خواهد کاشت.


یکی از نکات مثبت عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل عدم وجود هر گونه بخیه بر پوست خواهد بود؛ زیرا در روش FUE به دلیل اینکه فولیکول ها ی پوست پشت سر به صورت کاملا مستقیم از این ناحیه جدا می شوند و در ناحیه ریش یا سبیل کاشته می شوند، هیچ فرایند بخیه ای وجود نخواهد داشت. در نتیجه درد کمتری چه حین انجام پیوند ریش و چه پس از آن تجربه خواهید کرد.


بسیاری از افراد درباره چگونگی انجام پیوند ریش طبیعی نگران بوده و بر این گمان اند که عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل، عملی سنگین خواهد بود؛ در این باره باید گفت که این عمل زیبایی تنها ۲ الی ۳ ساعت طول خواهد کشید. نگران درد حاصل از عمل خود نباشید زیرا برای انجام عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد در نتیجه در طول کاشت ری دردی حس نخواهید کرد. اگرچه که عمل زیبایی پیوند ریش طبیعی عملی پیچیده نخواهد بود اما امکان خطا وجود خواهد داشت پس بهتر است که قبل از انتخاب صددرصدی پزشک خود، درباره کلینیک و پزشک متخصص اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس برای انجام  کاشت ریش و سبیل اقدام نمایید.


مناسب ترین کاندید برای انجام پیوند ریش و سبیل

حال که با چگونگی انجام کاشت ریش و سبیل طبیعی آشنا شدید باید بدانید که آیا کاندید مناسبی برای انجام عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل هستید و یا خیر؟ آیا شرایط لازم یک کاندید مناسب برای پیوند ریش و سبیل  را دارا می باشید؟


به دلیل استخراج واحدی فولیکول های مو، در قدم اول شما به عنوان یک کاندید مناسب باید دارای تعداد فولیکول های لازم و کافی برای انجام کاشت ریش باشید. فولیکول های ناحیه اهدا کننده از نظر رنگ و بافت باید با ریش مطابقت داشته باشند. اکثریت قریب به اتفاق فولیکول ها مطابقت داشته و مشکلی بوجود نخواهد آمد.


شما کاندید مناسبی برای انجام پیوند ریش طبیعی خواهید بود اگر دارای شرایط زیر باشید.

1. ریش های بیش از حد نازک و یا رشد ناهموار در ناحیه ریش خود داشته باشید.

2. دچار حادثه سوختگی و یا هر سانحه ی دیگری شده اید و در نقاطی از ریش شما این زخم مشخص میباشد.

3. در حال حاضر ریش دارید اما خواستار ریشی ضخیم تر و پرپشت تر میباشد.

4. سبیل پرپشت تر و ضخیم تری می خواهید.

5. خواستار خط ریش منظم تر و پرپشت تر هستید.

پیوند ریش و سبیل


یکی از نکاتی که نه تنها برای انجام کاشت ریش بلکه باید تمامی عمل های زیبایی رعایت شوند، واقع گرا بودن بیمار خواهد بود. بسیاری از افراد از پزشک خود انتظارات بالایی داشته که پس از مشاهده نتیجه نهایی موجب ناراحتی خود بیمار و پزشک خواهد شد. به یاد داشته باشید که پزشک متخصص کاشت ریش و سبیل طبیعی قادر به معجزه نخواهد بود در نتیجه انتظارات بالایی از وی نداشته باشید.


آمادگی و مراقبت های قبل از انجام پیوند ریش و سبیل

اگرچه دوران نقاهت پس از عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل دوران مهمی بوده و باید در مورد چگونگی گذراندن آن تحقیق و پرس و جو کرد اما دوران قبل از انجام  کاشت ریش نیز مهم بوده و در نتیجه نهایی تاثیرگذار خواهد بود. در اینجا به تعدادی از بایدها و نبایدهای قبل از پیوند ریش طبیعی اشاره شده است:


• برای چگونگی بازگشت به خانه پس از کاشت ریش و سبیل طبیعی برنامه ریزی کنید. در طی انجام عمل زیبای کاشت ریش و سبیل طبیعی نوعی دارو بی حسی و آرام بخش به شما تزریق خواهد شد که بهتر است خود به تنهایی رانندگی نکرده و پیاده راه نروید.

• موهای سر خود را بلند کنید. بهتر است موهای خود را تا ۲ سانت بلند کرده تا زمانی که از موهای سر شما برای کاشتّ ریش و سبیل استفاده می شود، روی صورت شما نمایان شود.

• ویتامین C و ویتامین K مصرف نمایید. این ویتامین ها به بهبودی شما کمک خواهند کرد. توصیه می شود روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم از غذاها و میوه های حاوی ویتامین C استفاده نمایید. همچنین ویتامین K موجب جلوگیری از خونریزی بیش از حد پس از کاشت ریش خواهد شد. بنابراین ۵ روز قبل از کاشت ریش حدودا ۵۰ تا ۸۰ میکروگرم در روز، شروع به مصرف ویتامین K کنید.

• از مصرف برخی داروها و ویتامین های خاص پرهیز نمایید. برخی از داروها همانند آسپرین و داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن میتوانند در طی روند پیوند ریش تاثیر منفی بگذارد. همچنین از مصرف ویتامین E و مولتی ویتامین های حاوی ویتامین E اجتناب نمایید.

• از مصرف الکل یا نوشیدنی های کافئین دار خودداری نمایید. الکل موجب کاهش سیستم دفاعی بدن شده و روند بهبودی پس از کاشت ریش و سبیل را کاهش خواهد داد. همچنین نوشیدنیهای حاوی کافئین خونریزی را در طی کاشت ریش و سبیل افزایش داده و بدن شما را نسبت به داروهای تزریق شده حساس خواهند کرد. یک هفته قبل از پیوند از مصرف اینگونه نوشیدنی ها خودداری نمایید.

• سیگار نکشید. درست همانند الکل، سیگار و مصرف دخانیات نیز روند بهبودی را کاهش خواهد داد. بهتر است به مدت چند هفته از مصرف دخانیات پرهیز نمایید.


درباره سایر نکات قبل از کاشت ریش و سبیل طبیعی می توانید از پزشک خود سوال نمایید.


کاربردها و دلایل انجام کاشت ریش و سبیل

سیستم بدن مردان و زنان بطور کلی الگویی خاص خواهد داشت و بر طبق آن الگو پیش خواهد رفت. رشد ریش ها معمولا پس از رسیدن پسران به سن بلوغ آغاز خواهد شد؛ اما بسیاری از مردان پس از رسیدن به سن بلوغ درمیابند که بر صورت آنها ریش رشد نخواهد کرد و یا در صورت رشد، نامنظم بوده و جلوه ای زیبا و جذاب نخواهد داشت. بسیاری از افراد به همین دلیل اعتماد به نفس خود را از دست داده و ناراحتی زیادی را از این بابت متحمل خواهند شد. از طرفی به دلیل اینکه رشد ریش مربوط به سالم بودن فولیکول ها می شود، عده ای که بر اثر حادثه ای مانند سوختگی، شکستگی ناحیه ای از صورت و بخیه خوردن آن ناحیه، شاهد رشد مجدد ریش در آن ناحیه نخواهند بود، زیرا فولیکول های این ناحیه ضعیف و ناسالم بوده و قادر به رشد مجدد نخواهند بود. عده ای نیز به دلیل بیماریهای پوستی و ژنتیکی فولیکول های سالمی نداشته و ریش آنها قابل رشد نخواهد بود. عمل زیبایی کاشت ریش به کمک افرادی خواهد آمد که به طور کامل صورتی بدون ریش داشته و یا دارای ریش های نامنظم خواهند بود. با انجام عمل زیبایی کاشت ریش می توانید اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازگردانده و بر جذابیت و گیرایی چهره ی خود بیفزایید.


دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام پیوند ریش و سبیل

به دلیل استفاده از روش های نوین مانند FUE در کاشت ریش دیگر نیازی به دوران نقاهت طولانی مدت برای بهبودی نخواهید داشت. ممکن است چند روز پس از پیوند ریش طبیعی قرمزی و تورم جزئی تجربه کنید اما چیز خیلی جدی نخواهد بود. عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل ممکن است نهایتا ۵ ساعت به طول انجامد و پس از آن شما باید یک روز کامل استراحت نمایید. اکثرا به دور دوم کاشت ریش و سبیل نیاز پیدا نخواهند کرد اما عده ای نیز خواستار افزایش و پرپشت شدن ریش خود خواهند شد که در این صورت به دور دوم پیوند ریش نیاز خواهد بود. بسیاری از افراد درباره شیو و اصلاح کردن صورت خود در دوران نقاهت و پس از آن سوال می پرسند؛ در این زمینه لازم به ذکر است که تقریبا بعد از گذشت ۱۰ روز از کاشت ریش می توانید بدون نگرانی از آسیب دیدگی فولیکول ها و با خیال راحت صورت خود را اصلاح نمایید. لطفا در هنگام شیو کردن به آرام عمل کنید زیرا ممکن است صورت شما کمی حساس شده باشد.

کاشت ریش و سبیل


مراقبت های بعد از انجام کاشت ریش و سبیل

مراقبت های بعد از کاشت ریش طبیعی می تواند تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی ایجاد نماید زیرا با عدم مراقبت از ریش های کاشته شده ممکن است فولیکول ها آسیب دیده و از بین روند در نتیجه عملا انجام کاشت ریش و سبیل بی تاثیر خواهد بود. در زیر به تعدادی از مراقبت های دوران نقاهت این عمل که از انجام آنها باید پرهیز کنید، اشاره شده است

1. لمس، خاراندن و مالش چانه و گونه ها

2. قرار گرفتن در معرض آفتاب و تابش نور خورشید

3. ورزش کردن و انجام فعالیت های شدید بدنی

4. استفاده از داروهای رقیق کننده خون و یا داروهای مشابه دیگر

5. سیگار کشیدن و استعمال دخانیات

6. نوشیدن مشروبات الکلی

7. شنا کردن

8. استحمام در وان های گرم

9. استفاده از سونا و بخار


قبل و پس از انجام این عمل زیبایی پزشک متخصص به شما دستورالعمل هایی داده و درباره انجام و یا عدم انجام برخی کارها به شما گوشزد خواهد کرد. پس بهتر است از این دستورالعمل ها سرپیچی نکرده و به گفته های وی عمل نمایید زیرا به ضرر شما نخواهد بود.


عوارض جانبی و خطرات ناشی از انجام کاشت ریش و سبیل

اگرچه که در عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل همانند عمل زیبایی کاشت مو از روش FUE که روشی کم خطر خواهد بود استفاده خواهد شد، اما در هنگام شروع تمامی عمل های زیبایی باید خود را برای عوارض جانبی مختص به همان عمل زیبایی آماده نمایید. در زیر به تعدادی از عوارض جانبی ناشی از این عمل اشاره شده است اما به یاد داشته باشید که لیست ذکر شده لیستی کامل نخواهد بود. در نتیجه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض جانبی پیوند ریش طبیعی از پزشک خود سوال نمایید.


1. خارش و سوزش

2. تورم در نواحی تحت درمان

3. درد در ناحیه صورت و پوست سر

همچنین می تواند به طور محدود عوارض زیر را نیز شامل شود:

1. سطح خون بدن را کاهش خواهد داد

2. موجب افزایش قند خون بدن می شود

3. باعث افزایش کلسترول خواهد شد


در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی ذکر شده، وضعیت را جدی گرفته و سریعا به پزشک خود مراجعه کرده تا بتواند از بروز واکنش های احتمالی بعدی جلوگیری نماید. لازم به ذکر است که بدن هر کس با شخص دیگر متفاوت خواهد بود در نتیجه اگر کسی چنین عوارضی را پس از کاشت ریش طبیعی تجربه کرد دلیل نمیشود که شما نیز پس از انجام عمل با چنین عوارضی روبرو شوید.


نتایج نهایی به دست آمده از انجام پیوند ریش و سبیل

بسیاری از افراد بر این گمان اند که پس از انجام و اتمام کار پزشک متخصص قادر خواهند بود تا نتایج نهایی حاصله از پیوند ریش طبیعی را مشاهده نمایند. در این زمان باید گفت که نتایج نهایی حاصل سریعا قابل مشاهده نبوده و نیازمند وقت و مراقبت خواهد بود؛ زیرا برای رشد ریش های جدید، ابتدا باید تعدادی از فولیکول های ریخته و سپس ریش های جدید شروع به رشد نمایند در نتیجه برای مشاهده نتایج نهایی حاصل از پیوند ریش طبیعی عجله نداشته باشید.


تقریبا ۳ ماه طول می کشد تا موهای ریش پیوند شده با موهای اصلی ریش شروع به رشد کنند و نتیجه نهایی قابل مشاهده باشد. پس از گذشت این ۳ ماه شما صاحب ریش هایی طبیعی و زیبا خواهید شد و بر زیبایی چهره ی شما افزوده خواهد شد.


هزینه های ناشی از انجام پیوند ریش و سبیل 

قطعا وقتی درباره درمان و انجام عمل زیبایی می اندیشید، جای تعجب نیست که به هزینه ها نیز فکر کرده اید. اما به یاد داشته باشید که اگر خواستار ریشی ضخیم و سالم می باشید، پرداخت هزینه ی ناشی از کاشت ریش طبیعی ارزش خواهد داشت. اگرچه که تقبل هزینه مهم ترین چیز نیست اما ارزش این سرمایه گذاری را خواهد داشت که از چهره خود در هنگام مشاهده خود آینه لذت ببرید. هزینه کاشت ریش و سبیل کاملا بسته به پزشک و نوع کلینیک متفاوت خواهد بود؛ اگرچه که میتوان کلینیک ها و پزشکانی را یافت که هزینه ی کمتری دریافت می کنند اما حتما به نتایج حاصل از انجام عمل زیبایی پیوند ریش در این کلینیک ها نیز دقت نمایید.

از طرفی نمی توان هزینه ی دریافتی پزشک را ملاکی برای برتر بودن پزشک در نظر گرفت در نتیجه در انتخاب پزشک خود دقت بیشتری نمایید. همچنین هزینه ها ممکن است بر اساس پیوند و تعداد فولیکول های لازم، جلسات مورد نیاز و هزینه مشاوره متفاوت باشند. تعدادی از کلینیک ها تعداد پیوند های مورد نیاز را برای افزایش هزینه ی دریافتی خود ملاک قرار میدهند در حالی که تعدادی نیز تعداد جلسات مورد نیاز را لحاظ خواهند کرد. به هرحال نسبت به انتخاب پزشک و کلینیک خود بی تفاوت نبوده تا از نتایج نهایی از عمل پشیمان نشده و خود را سرزنش نکنید.


آیا نتایج حاصل از کاشت ریش و سبیل دائمی است؟

شاید شما نیز از ریزش ریش خود خسته شده اید و به دنبال راهی دائمی برای درمان ریزش ریش خود می باشید. خوشبختانه باید گفت که اگر کمی هزینه و وقت صرف کنید، عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل روشی دائمی برای درمان ریزش ریش شما خواهد بود. درست همانطور که عمل زیبایی کاشت مو روشی دائمی برای درمان ریزش و عدم رشد فولیکول های مو میباشد، این عمل زیبایی نیز روشی دائمی برای درمان ریزش ریش خواهد بود. توجه داشته باشید زمانی که پس از انجام پیوند ریش طبیعی مقداری ریزش ریش داشته باشید یعنی فولیکول ها با موفقیت کاشته شده اند و مراحل انجام کاشت ریش و سبیل به خوبی پیش رفته است.

کاشت ریش مردانه


پس از پیوند ریش موهای جدید رشد کرده و همانند هر عمل زیبایی دیگر شاهد نتایج نهایی خواهید بود؛ اما توجه داشته باشید که موهای کاشته شده ماهیت خود را تغییر نخواهند داد. بطور مثال اگر از موهای سر خود برای کاشت ریش و سبیل استفاده کرده اید، موهایی که رشد خواهند کرد خصوصیات و ویژگی های موهای شما را دارا خواهند بود. اگر از موهای نازک بدن برای اهدا استفاده نمایید، مانند موهای طبیعی صورت ضخیم نخواهد شد و مانند موهای بدن رشد خواهند کرد.


با توجه به این نکته فولیکول هایی از نقاطی از بدن برای کاشت ریش و سبیل باید استخراج شوند که شباهت و خصوصیت هایی از لحاظ رنگ، ضخامت و طول به موهای طبیعی صورت داشته باشند. البته انتخاب ناحیه اهدا کننده پیوند ریش و سبیل از وظایف پزشک متخصص بوده و این مطالب برای آگاهی هر چه بیشتر شما ارائه شده است.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید