زخم های پس از کاشت مو

آیا زخم های بعد از کاشت مو ماندگار هستند ؟

در این مقاله قصد داریم زخم های پس از کاشت مو را مورد بررسی قرار دهیم. کاشت مو به عنوان یکی از پرکاربرد ترین عمل های زیبایی امروزه مورد استقبال عده بسیاری از مردمی قرار گرفته که دچار طاسی یا ریزش مو شدید هستند. این افراد با استفاده از عمل زیبایی پیوند مو می توانند از نو دارای موهایی ضخیم و در عین حال پرپشت شوند. کاشت مو می تواند به روش های مختلفی صورت گیرد که در همه این روش ها هدف از کاشت مو می تواند پیوند مو در نواحی طاس سر باشد. برای این منظور افراد باید دارای بانک موی مناسبی باشند تا جراح متخصص بتواند با استفاده از این بانک مو عمل زیبایی پیوند مو را به راحتی انجام دهد.

کاشت مو


آیا امکان ایجاد زخم در حین و پس از کاشت مو وجود خواهد داشت؟

از آنجایی که کاشت مو به صورت سرپایی انجام می گیرد در نتیجه می توان گفت که نیازی به بستری شدن بیمار وجود ندارد، زیرا عمل زیبایی کاشت مو بدون ایجاد بیهوشی در بدن صورت می گیرد. در واقع پزشک متخصص در این زمینه، نواحی از سر را که به عنوان بانک مو در نظر میگیرد و موهای مورد پیوند را برداشت می نماید و نواحی که می خواهد زیر عمل زیبایی کاشت مو قراردهد بی حسی موضعی می نماید. این بی حسی باعث می شود که مراجعه کننده در حین عمل زیبایی پیوند مو دچار درد و یا سوزش در سر خود نشود؛ اما ایجاد زخم های کوچک قبل و بعد از عمل امری کاملا طبیعی می باشد. این زخم ها به حدی کوچک هستند که بعد از کاشت مو به راحتی و در عرض چند روز از بین می روند. برای اینکه جای زخم در روش های مختلف کاشت مو در بانک موی افراد باقی نماند می توان از پماد های برطرف کننده زخم و التیام دهنده استفاده نمود. البته این کار باید توسط پزشک توصیه شود و از استفاده خودسرانه از پماد ها پرهیز نمایید؛ زیرا ممکن بر عمل کاشت مو در شما نتایج مفیدی را در بر نداشته باشد.


عوامل موثر در ایجاد زخم پس از کاشت مو

همانطور که گفته شد پیوند مو به چند روش انجام می گیرد. باید با استفاده از مشاوره های قبل از عمل زیبایی کاشت مو و بعد از آن از عوارض ناشی از پیوند مو اطلاع پیدا نمود. در واقع در عمل زیبایی کاشت مو یا پیوند از طریق برش های نواری که در پوست سر ایجاد می شود صورت می گیرد یا گرافت های بانک موی افراد توسط دستگاه های پانچ، کنده می شود تا در شرایط خاص در محل مورد نظر پیوند زده شود. برای اینکه بدانیم کدام روش عوارض کمتری را دارد می توانیم در این مورد از پزشک خود مشاوره بگیریم. پزشک با توجه به نوع پوست شما می تواند تشخیص دهد که کدام روش کاشت مو برای شما مناسب تر می باشد.

کاشت موی طبیعی


ایجاد زخم بعد از کاشت مو امری اجتناب ناپذیر است، اما این زخم ها به حدی کوچک هستند که با گذشت چند روز به خوبی درمان می شوند و نیازی نیست که شما نگران عوارض بعد از پیوند مو باشید. در بعضی از مواقع ممکن است پزشک شما از تجربه و مهارت کافی برخوردار نباشد و عمل پیوند مو را بسیار بد انجام دهد، در این صورت ممکن است زخم های ایجاد شده در سر شما بزرگتر از حد معمول خود باشد.


همچنین شرایطی که در آن زیر عمل کاشت مو قرار می گیرید می تواند تا حدود زیادی از عوارض بعد از کاشت مو موثر باشد. این محیط ها باید کاملا بهداشتی و استریل شده باشند تا امکان ورود عفونت به بدن شما در حداقل ممکن قرار گیرد. اگر به این نکات دقت نمایید می توانید به راحتی پیوند مو را انجام دهید بدون اینکه بعد از عمل دچار عارضه حادی شوید. بعد از کاشت مو نواحی از سر را که مورد پیوند مو قرار گرفته است را دستکاری ننمایید. تا ۷ روز اول از آوردن هرگونه فشار و ضربه یا کندن زخم های خود اجتناب نمایید تا این زخم ها عفونی نشوند و شما بتوانید نتایج موثر کاشت مو را در خود مشاهده نمایید.


جای زخم ها پس از کاشت مو تا چه مدت باقی خواهند ماند؟

در واقع مدت زمان التیام زخم ها در نواحی که تحت پیوند مو قرار گرفته اند به خود فرد بستگی دارد. اگر شما به عنوان کسی که کاشت مو را انجام داده اید به توصیه های بعد از کاشت مو دقت نمایید و آنها را انجام دهید می توانید مطمئن باشید که در عرض یک هفته این زخم ها می تواند از بین بروند. البته جای زخمی که به صورت نواری در بانک مو ایجاد شده می تواند تا مدتی بر جای بماند، که برای حل این مشکل می توان از پماد های از بین برنده جای اسکار و ترمیم کننده زخم استفاده نمود و یا از تزریق رنگدانه ها در این قسمت برای از بین بردن جای زخم ناشی از بخیه استفاده کرد. در واقع مدت زمان از بین رفتن این زخم ها اگر به عفونت و دلمه شدن پوست منجر نشود نهایت تا یک هفته می تواند بر جای بماند.


جهت بهبود زخم های ایجاد شده پس از کاشت مو به چه مراقبت هایی نیاز خواهد بود؟

برای اینکه بتوانید زخم های ایجاد شده در پوست سر را بعد از کاشت مو از بین ببرید نیاز دارید که به توصیه های پزشک معالج خود عمل نمایید. نمونه ای از این توصیه ها و مراقبت های بعد از کاشت مو را برای شما در زیر عنوان می نماییم.

کاشت مو


1. از دستکاری کردن و کندن زخم های خود اجتناب نمایید زیرا این عمل میتواند علاوه بر ماندگاری جای زخم بر روی پوست شما باعث ایجاد عفونت شود و در نتیجه عمل پیوند مو را مختل نماید.

2. از داروهای آنتی بیوتیکی که پزشک شما بعد از پیوند مو تجویز می نماید حتما استفاده نمایید تا زخم های شما زودتر التیام پیدا نماید.

3. از پماد های موضعی بر روی زخم های خود استفاده نمایید تا زودتر شاهد خشک شدن و در نتیجه بهبودی زخم های بعد از کاشت مو در خود شوید.

4. از موادی که دارای آهن و ویتامین می باشد بیشتر استفاده نمایید؛ این مواد در رشد مو و همچنین ایجاد بهبودی زخم ها نقش به سزایی را دارا می باشند.

5. تا حد امکان از فشار بر نواحی که دارای زخم است خودداری نمایید تا این زخم ها به عفونت تبدیل نشود و بتوانید به راحتی بعد از یک هفته از این زخم ها خلاص شوید.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha
مرادی
سلام بهترین کرم ترمیم کننده برای برداشت جای ریش چی هست
پاسخ مشاور :

با سلام، برای ترمیم محل برداشت مو در صورتی که جای زخم ها سطحی باشد می توان از کرم های لایه بردار و ترمیم پوست استفاده کرد. اما به منظور انجام این کار بهتر است با پزشک متخصص پوست و مو مشورت گردد تا پس از بررسی بهترین راهکار انتخاب شود.