کربوکسی تراپی

زیبایی گاهی تحت تأثیر عوامل مختلفی کاهش می یابد و این عامل باعث کاهش اعتماد به نفس فرد و نارضایتی می شود؛ کربوکسی تراپی Carboxytherapy نوعی عمل زیبایی تزریقی است که به واسطه نوع انجام، عملکرد و نتایج آن در چند ساله اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در حقیقت کربوکسی تراپی درمانی برای سلولیت، علائم کششی و تیرگی زیر چشم می باشد. افزون بر اطراف چشم، کربوکسی تراپی روش درمانی را می توان روی پلک، گردن، صورت، بازوها، باسن، معده و پاها نیز اعمال کرد. در مورد ایمنی کربوکسی تراپی باید گفت که این روش توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است و امروزه در سراسر دنیا از جمله ایران در حال انجام است.

کربوکسی تراپی


کربوکسی تراپی چیست ؟

کربوکسی تراپی به تزریق جلدی و زیر جلدی گاز دی اکسید کربن [CO2] برای اهداف درمانی اشاره دارد. کربوکسی تراپی در سال ۱۹۳۲ در رویال اسپاس فرانسه به منظور معالجه بیماران مبتلا به بیماری انسداد شریانی محیطی آغاز شد. در آمریکای جنوبی و اروپا، دی اکسید کربن برای درمان علائم کششی، سلولیت و زخم هایپرتروفیک با نتایج چشمگیر استفاده شده و اکنون در ایران نیز این روش بسیار پرطرفدار است. خطرات شناخته شده ای در رابطه با وجود ندارد.


کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

کربوکسی تراپی در واقع همان تزریق دی اکسید کربن است. مکانیسم دی اکسید کربن در همه زمان ها در بدن ما وجود دارد. ما اکسیژن تنفس می کنیم و دی اکسید کربن را بیرون می کشیم؛ گیاهان دی اکسید کربن را جذب می کنند و به نوبه خود اکسیژن مورد نیاز ما را به ما می دهند. تمام سلولهای بدن، صرف نظر از شغلشان (سلولهای قلب، سلولهای مغزی، سلولهای پوستی) به عنوان ضایعات دی اکسید کربن از را خود خارج می کنند. بنابراین، ما اکسیژن را به ریه های خود تنفس می کنیم، گلبول های قرمز خون اکسیژن موجود در ریه های ما را جمع می کنند و آن را به بافت های خود منتقل می کنند و بدن دی اکسید کربن پس می دهد. هنگامی که سلولهای خونی در معرض غلظت بالای دی اکسید کربن قرار دارند، ترتیب آنها را می چرخانند، مولکولهای اکسیژن را آزاد می کنند و دی اکسید کربن را برداشت می کنند تا بتوانیم آن را از ریه های خود بیرون بیاوریم.

کربوکسی تراپی صورت


به یک معنا، با تزریق مقدار کمی از گاز دی اکسید کربن درست در زیر سطح پوست، ما آن ناحیه را در افزایش گردش خون فریب می دهیم. محافل زیر چشم تیره، سلولیت و علائم کششی نیز اغلب برخی از نشانه ها و نتایج گردش خون ضعیف هستند. مشخصات کربوکسی تراپی بر اساس بخشی از بدن که تحت درمان قرار می گیرد متفاوت خواهد بود؛ با این حال مکانیک روش اکثراً یکسان هستند. مخزن گاز دی اکسید کربن با لوله های پلاستیکی به یک تنظیم کننده جریان متصل می شود؛ پزشک با دقت تنظیم خواهد کرد که چه مقدار گاز از مخزن جریان می یابد. گاز از طریق تنظیم کننده جریان و به لوله های استریلی منتقل می شود که در انتها دارای فیلتر است؛ فیلتر قبل از رسیدن به بدن، ناخالصی ها را جمع می کند. سپس گاز از یک سوزن بسیار کوچک در طرف مقابل فیلتر عبور می کند، پزشک گاز زیر پوست را از طریق سوزن تزریق می کند. این روش تقریباً کاملاً بدون درد است؛ برخی از پزشکان قبل از قرار دادن سوزن، کرم بی حس کننده را در محل تزریق مالش می دهند. علی رغم کمبود درد، برخی از افراد گزارش می دهند که مدت کوتاهی پس از آن احساس عجیبی را تجربه می کنند. کربوکسی تراپی یک روش سرپایی است و معمولاً فقط ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.


نتایج کربوکسی تراپی چگونه ست؟

کربوکسی تراپی در واقع برای تزریق گاز پزشکی دی اکسید کربن زیر پوست از طریق یک سوزن استفاده می کند؛ این عمل سلول های چربی را از بین می برد، جریان خون را تحریک می کند، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد و سلولیت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. اگر می خواهید از سلولیت، علائم کشش یا سایر موارد پوستی خلاص شوید اما نمی خواهید از جراحی یا نگرانی در مورد عوارض وحشتناک استفاده کنید، ممکن است کربوکسی تراپی همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید. یک پزشک می تواند با تزریق دی اکسید کربن گردش خون را به یک ناحیه خاص افزایش دهد و باعث می شود گلبول های قرمز خون به منطقه بیایند. با رسیدن سلولهای خونی به محل، گردش خون افزایش می یابد؛ این کار برای ترمیم سطح ارتجاعی پوست و در صورت محافل زیر چشم، تغییر رنگدانه به درخشش سالم است.

کربوکسی تراپی


دلایل نتایج بدست آمده در عمل کربوکسی تراپی به دلیل نوع خاص مکانیسم آن است که به تفکیک نیز قابل بررسی است از جمله:

محافل زیر چشم: دایره های تیره زیر چشم معمولاً در اثر گردش خون ضعیف ایجاد می شود که باعث ایجاد اصطلاحاً استخر عروقی می شود. تزریق گاز در زیر پلک باعث کاهش این عوامل می شود؛ این درمان تنها پنج دقیقه طول می کشد و عملا بدون درد و بدون خطر است.مجموعه ای از ۲-۶ درمان که در یک هفته با هم فاصله دارند، تمام مواردی است که برای دستیابی به یک نتیجه عالی لازم است.


عوارض جانبی کربوکسی تراپی چیست؟

وقتی می خواهید ظاهر خود را بهبود بخشید و عمل زیبایی انجام دهید بدون شک جمله ی رایج “بدون درد، فایده ای ندارد” را شنیده اید، اما در مقایسه با دیگر جراحی های پلاستیک، گفته می شود که کربوکسی تراپی دارای حداقل میزان عوارض جانبی و درد است. ممکن است در طول عمل احساس ناراحتی کنید که بسته به مشکلی که تحت درمان قرار گرفته ، میزان ناراحتی آن متفاوت خواهد بود. جالب اینکه به اندازه ای عوارض جانبی آن کم خواهد بود که پس از اتمام یک دوره درمان کربوکسی تراپی، می توانید به طور معمول بلافاصله به فعالیت های معمول خود برگردید. بعد از درمان کربوکسی تراپی، ممکن است مدت کوتاهی در محل تزریق احساس گرما یا سوزن کنید؛ این طبیعی تلقی می شود؛ زیرا در مناطق تحت درمان بعد از کربوکسی تراپی گاز دی اکسید کربن کار خود را انجام می دهد و گردش خون بهبود می یابد. درمان رسوبات سلولیت و چربی ممکن است باعث شود که دی اکسید کربن به درون رسوبات گسترش یافته و احساس فشار کنید. اگر بعد از انجام درمان عوارض جانبی غیر عادی را تجربه کردید، باید با یک پزشک مشورت کنید.


دستورالعمل قبل از کربوکسی تراپی

1. حداقل ۲۴ ساعت قبل از شروع کربوکسی تراپی، نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید (الکل ممکن است خون را رقیق کند و خطر کبودی را افزایش دهد)

2. در صورت امکان برای مدت ۲ هفته قبل از کربوکسی تراپی از داروهای ضد التهاب و رقیق شدن خون خودداری کنید. داروها و مکمل هایی مانند آسپرین، ویتامین E، جینکوبیلوبا، جینسینگ، Wort St. John’s Wort، مکمل های روغن ماهی امگا ۳ / ماهی، ایبوپروفن، Motrin، Advil، Aleve و سایر NSAIDS ها دارای خاصیت رقیق کننده خون هستند و می توانند خطر کبودی و تورم بعد از تزریق را افزایش دهند.

3. ۲ روز قبل و ۲ روز پس از کربوکسی تراپی، Retin-A را قطع کنید.

4. در صورت داشتن بثورات، سرماخوردگی یا لکه دار شدن در منطقه، حداقل ۲۴ ساعت قبل از موعد در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

5. اگر سابقه زخم های سرد دارید لطفاً به پزشک خود اطلاع دهید، ممکن است شما را قبل از درمان به داروی ضد ویروسی نیاز داشته باشید.

6. قبل از کربوکسی تراپی حتما صبحانه خوب از جمله غذا و نوشیدنی بخورید.

7. اگر باردار هستید یا شیر می دهید، کاندید خوبی برای کربوکسی تراپی نیستید.

کربوکسی تراپی


دستورالعمل بعد از کربوکسی تراپی

1. از حرکت یا ماساژ قابل توجه در منطقه تحت درمان خودداری کنید. مگر اینکه از طرف ارائه دهنده یا پزشک راهنمایی شود.

2. به مدت ۲۴ ساعت بعد از کربوکسی تراپی از ورزش شدید خودداری کنید.

3. به مدت ۷۲ ساعت از قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرما زیاد خودداری کنید.

4. برای جلوگیری از تورم بیش از حد از مصرف مقادیر زیاد الکل یا نمک خودداری کنید.

5. اگر تورم دارید ممکن است نیاز باشد در هر ساعت ۱۵ دقیقه یک کمپرس خنک اعمال کنید.

6. برای کاهش التهاب و درد از تایلنول استفاده کنید.

7. اگر تورم را تجربه کردید، به صورت رو به بالا و روی سطح کمی بلند بخوابید.

8. برای کمک به کاهش کبودی و تورم از آرنیکا استفاده کنید که حداقل ۲ روز قبل از انجام کربوکسی تراپی باید مصرف آن را شروع کنید.


ماندگاری نتایج کربوکسی تراپی

در ابتدای انجام کربوکسی تراپی قطعاً به شما گفته خواهد شد که برای دیدن نتایج بهتر نیاز به تکرار آن دارید که باید بین ۶ تا ۱۰ جلسه با فاصله یک هفته برای تزریق مجدد مراجعه کنید اما این روند درمان اولیه است. همچنین، ممکن است شما نیاز داشته باشید که سالانه برای درمان های مکرر مراجعه کنید؛ البته یکی از متغیرهای مهم در ماندگار شدن اثرات و عدم نیاز به تکرار کربوکسی تراپی خود شما هستید. شما می توانید با تغییر در شیوه زندگی، اثرات درمانی خود تا حد بسیار زیادی بالا برده و به نتایج ان ماندگاری طولانی تری ببخشید. به طور مثال اگر روش درمانی کربوکسی تراپی برای سلولیت انجام داده اید و اگر روش غذا خوردن را تغییر دادید و حتماً به برنامه ورزشی منظم رعایت کنید. نتایج حاصل از درمان شما می تواند طولانی تر و در بعضی موارد حتی پیشرفته و بدون نیاز به انجام مجدد آن باشد.


نکته مهم دیگر در ماندگار شدن نتایج کربوکسی تراپی انتخاب پزشک یا ارائه دهنده ای که در این زمینه از مهارت بالایی نیز برخوردار باشد، است تا علاوه بر تجربه یک تزریق بدون درد نتایج بهتری برای کربوکسی تراپی را نیز رقم بزند. فراموش نکنید که کربوکسی تراپی یک شیوه دائمی نبوده ولی طبق نتایج و گزارشات بدست آمده از افرادی که آن را انجام داده اند به شرط رعایت نکاتی که گفته شد از دوام بالایی برخودار است و همین ماندگاری نیز یکی از مزیت های بزرگ کربوکسی تراپی به شمار می رود.

کربوکسی تراپی


هزینه انجام کربوکسی تراپی چقدر است؟

سوالی که عده زیادی از افراد قبل از انجام این روش از خود می پرسند این است که آیا هزینه کربوکسی تراپی ارزش آن را دارد؟ قبل از تصمیم گیری درباره این که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا نه باید جنبه مالی این درمان را بررسی کنید. معمولاً برای تصحیح بیشتر مشکلات چندین جلسه درمان طول می کشد و در هر جلسه تغییر قیمت بر اساس مکان و ناحیه تحت درمان نیز، متغییر است. افراد معمولاً قبل از شروع دیدن نتایج ماندگار این عمل زیبایی، به ۷ تا ۱۰ درمان کربوکسی تراپی نیاز دارند که در فاصله زمانی یک هفته از هم انجام می شود. هر نوع درمان بسته به پزشک و منطقه ای که در آن کربوکسی تراپی انجام می شود بسیار متفاوت می باشد. البته این روش به دلیل نتایج ماندگار آن و عوارضی بسیار کمی که دارد یک عمل زیبایی کم هزینه و مقرون به صرفه تلقی می شود. مهارت پزشک و اعتبار مرکزی هم به آن برای جوانسازی پوست مراجعه می کند در نرخ انجام آن و البته عوارض جانبی کمتر بسیار تاثیر گذار خواهد بود.


مشاوره رایگان فرم زیر را پرکنید تا از مشاوره تخصصی رایگان پزشکان کلینیک و تخفیفات ما با خبر شوید

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha
021-79958