اکثر مردم می خواهند موهای پرپشت، ضخیم و سالم داشته باشند. در کل ریزش مو یک فرایند طبیعی می باشد، اما از دست دادن حجم قابل توجه مو ترسناک است. صدها هزار مو روی سر وجود دارد و هر یک از آنها در مرحله متفاوتی از چرخه رشد قرار دارند. موها به صورت مرحله ای رشد می کنند و می میرند، درنتیجه تغذیه، استرس، بهداشت و حالت دهی روزانه همه در ریزش روزانه مو نقش دارند. افرادی که دچار ریزش مو غیر قابل مهار هستند و بخش زیادی از موی خود را از دست داده اند تنها راه موثر برای بازگشت موهای از دست رفته آن ها کاشت مو می باشد.


چه میزان ریزش مو طبیعی است ؟

بیشتر افراد حدود 100000 فولیکول مو دارند. موها دارای چرخه رشد می باشند. مرحله اول مرحله رشد یا آناژن است که 2 تا 8 سال طول می کشد در مرحله آناژن موها هر ماه حدود 1 سانتی متر رشد می کنند. وقتی عاملی رشد موهای را متوقف می کند، به آن آناژن افلیوویوم anagen effluvium می گویند. و پس از آن مرحله کاتاژن می باشد و فقط حدود 1 تا 2 درصد موها در مرحله کاتاژن قرار دارند. این مرحله دو تا سه هفته طول می کشد. در این مرحله رشد رشته مو متوقف می شود. آخرین مرحله رشد مو مرحله استراحت یا تلوژن است که 5 ماه طول می کشد.


در طول این مرحله تارهای مو آماده می شوند تا از پوست سر جدا شوند. حدود 8 تا 9 درصد موها در این مرحله است. سپس رشته مو می افتد و به محض شروع مجدد چرخه رشته جدیدی در محل خود رشد می کند. تلوژن افلوویوم Telogen effluvium موقتی است اما در صورت داشتن تلوژن افلوویوم موهای بیشتری می ریزند. استرس، جراحی یا حتی داشتن تب می تواند باعث ایجاد تلوژن افلوویوم شود، اما احتمالاً پس از شش ماه موها به حالت طبیعی برمی گردند. به طور معمول در پایان مرحله استراحت، روزانه حدود 50 تا 100 تار مو می ریزد. از آنجا که 100000 فولیکول مو یا بیشتر در پوست سر وجود دارد، از دست دادن 100 تار مو در روز تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. گاهی موهایی که ریخته اند مجددا رشد نمی کنند. آلوپسی اصطلاح عمومی و پزشکی است که برای این ریزش مو به کار می رود.

ریزش مو


80 تا 90 درصد فولیکول های مو در مرحله رشد می باشند، در حالی که بقیه در مرحله استراحت یا ریزش هستند. ریزش بیش از 125 تار مو در روز طبیعی نیست و دیگر فقط ریزش مو محسوب نمی شود.


چه عواملی باعث ریزش مو می شود ؟

ریزش مو همانطور که گفته شد تا اندازه ای طبیعی است. اگر ریزش مو بیشتر از حالت معمول باشد می تواند ناشی از استرس یا شرایط جسمی باشد. سایر عوامل موثر بر ریزش مو عبارتند از:

• آلوپسی

تاثیر ژن بر ریزش مو (الگوی طاسی زنانه و مردانه)

• بیماری های تیروئید

• لوپوس Lupus

• رژیم غذایی ناسالم

همچنین شستشوی بیش از حد، رنگ کردن مو، شانه زدن و استفاده زیاد از اتو مو، سشوار و ... نیز می تواند باعث افزایش ریزش مو شود. هنگامی که فولیکول موی شما کشیده می شوند یا بر اثر یک روش زیبایی شکافته می شوند، ساختار فولیکول مو به خطر می افتد.


نتیجه گیری

✔ هر فرد به طور متوسط روزانه حدود 50 تا 100 تار مو از دست می دهد که این تعداد ممکن است با افزایش سن به طور چشمگیری افزایش یابد.

✔ یک عامل استرس زا یا یک بیماری حاد ممکن است باعث شود ریزش مو بیش از حد شود. در بیشتر موارد ریزش مو پس از چند ماه به میزان معمول خود برمی گردد.

✔ در صورت ریزش بیش از حد مو باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.


اگر دچار ریزش موی شدید هستید می توانید با مشاوران مرکز زیبایی تهران بیوتی جهت تعیین وقت برای بررسی و درمان در ارتباط باشید.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha