کبودی و ورم چشم بعد از کاشت مو

ریزش مو اغلب به دلیل افزایش سن ایجاد می شود، اما عوامل خاصی مانند وراثت، داروها و برخی شرایط پزشکی نیز می توانند این روند را تسریع کنند. در حالی که اکثر مردم از نتایج ریزش مو ناراضی هستند، خبر خوب این است که آنها مجبور نیستند با این مشکل ناخواسته ادامه دهند؛ یکی از رایج ترین روش های درمان ریزش مو، جراحی کاشت مو است که شامل قرار دادن فولیکول های مو سالم از بانک مو در محل دچار ریزش می باشد.


با روش های پیشرفته موجود، جراحی کاشت مو می تواند نتایج موثر و طبیعی ارائه دهد، اما قبل از انجام عمل جراحی کاشت مو، مراجعه کنندگان باید از عوارض جانبی احتمالی آن آگاه باشند. کبودی اطراف چشم پس از کاشت مو و کاشت ابرو یکی از عوارض جانبی رایج این جراحی است.


کبودی و تورم چشم بعد از کاشت مو

کبودی اطراف چشم بعد از کاشت مو یک اتفاق طبیعی است که در حدود 20 درصد مراجعه کنندگان پیوند مو ایجاد می شود؛ این عوارض جانبی همچنین می تواند بعد از کاشت ابرو نیز برای افراد رخ دهد. قبل از انجام جراحی پیوند مو، جراح متخصص با شما جلسه مشاوره ای خواهد داشت تا علاوه بر بررسی شرایط شما برای پیوند، در مورد عوارض این روش نیز به طور مفصل بحث کند و هر گونه سوالی که ممکن است داشته باشید را پاسخ دهد.

کبودی و ورم چشم بعد از کاشت مو


در واقع بسیار رایج است که بیماران پس از جراحی کاشت مو دچار تورم چشم شوند و بسیاری از بیماران نیز کبودی اطراف چشم را تجربه می کنند. شدت کبودی در مراجعه کنندگان مختلف می تواند متفاوت باشد، به طوری که برخی از بیماران حداقل تغییر رنگ را تجربه می کنند و برخی دیگر ظاهر سیاهی چشم زیادی را خواهند داشت. در بیشتر موارد، عوارض کاشت مو کوتاه مدت است؛ این عوارض جانبی باید در هفته اول پس از بهبود کاشت مو از بین برود. همچنین بیمارانی که دچار کبودی و تورم در اطراف چشم می شوند، معمولاً بدترین علائم را در روز سوم یا چهارم پس از درمان مشاهده می کنند، پس از آن کبودی و تورم چشم به آرامی از بین می رود تا زمانی که چشم ها ظاهر معمول خود را پیدا کنند.


سایر عوارض کاشت مو

مانند هر روش جراحی دیگر، متقاضیان کاشت مو و کاشت ابرو باید انتظار داشته باشند که برخی از عوارض جانبی را در طول بهبودی پس از جراحی تجربه کنند. همانطور که اکثر مردم احتمالاً انتظار دارند، اکثر عوارض جانبی کاشت مو به طور مستقیم روی پوست سر تأثیر می گذارد، هم در محل اهدا کننده و هم در محل پیوند؛ رایج ترین عوارض شامل موارد زیر می شود:


1- تورم و خارش پوست سر

خارش معمولا نشانه بهبودی است و زمانی رخ می دهد که اعصاب و سلول های بدن تحریک شوند؛ علاوه بر این تورم و التهاب می تواند باعث کشیدگی پوست شما شود که احساس خارش را در پوست سر ایجاد می کند. مصرف داروهای ضدالتهاب، استفاده از کمپرس سرد، و شامپو زدن موهایتان پس از تایید پزشک، به کاهش خارش سر کمک می کند.


2- خون ریزی

اگرچه این عارضه جانبی می تواند کمی نگران کننده باشد، اما جای نگرانی نیست، مگر اینکه خونریزی تشدید شود و با افزایش درد همراه شود. در چنین مواردی، این ممکن است نشانه شروع عفونت باشد؛ برخلاف عفونت، کمی خونریزی بعد از کاشت مو طبیعی است و به طور کلی می توان با گذاشتن گاز و فشار روی ناحیه آسیب دیده آن را متوقف کرد.


3- بی حسی

همانطور که اعصاب شما عادت می کنند و بهبود می یابند، احساس بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در سر خود جایی که مو کاشته شده غیرمعمول نیست. این عارضه جانبی موقتی است و در طی چند هفته بعد از کاشت مو فروکش خواهد کرد.


4- تغییرات در رشد مو

همانطور که فولیکول های مو به حالت طبیعی جدید تغییر می کنند، ممکن است متوجه تغییراتی در نحوه رشد موهای خود شوید؛ این می تواند شامل نازک شدن و دسته های غیر طبیعی مو باشد. این موضوع جای نگرانی ندارد و متاسفانه هیچ کاری نمی توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید؛ در طی چند ماه آینده و با مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو، ضخامت موهای شما افزایش می یابد.

بهترین روش های درمان کبودی و تورم چشم بعد از کاشت مو


بهترین روش های درمان کبودی و تورم چشم بعد از کاشت مو

پس از کاشت مو، کبودی و تورم در اطراف چشم به دلیل حرکت مایع اضافی از محل جراحی به سمت پایین و نشستن در پلک فوقانی غیر معمول نیست. این می تواند با درد همراه باشد، اما مشکلی نیست زیرا پوست کشیده شده است و در عرض یک هفته خود به خود برطرف می شود. اگر احساس درد یا ناراحتی می کنید، داروهای مسکن و ضدالتهاب های خود را طبق دستور مصرف کنید و از کمپرس سرد روی آن ناحیه استفاده کنید؛ از بسته های یخ می توانید هر ساعت به مدت 15 تا 20 دقیقه در هر بار استفاده کرد. هنگام استراحت، سر را کمی بالا نگه دارید تا جریان خون مناسب ایجاد شود؛ در واقع بهترین وضعیت برای خوابیدن بعد از کاشت مو و کاشت ابرو وضعیت نیمه نشسته با زاویه 45 درجه می باشد. همچنین می توانید به آرامی ناحیه اطراف کبودی را ماساژ دهید تا جریان خون تقویت شود.


برای کاهش تورم و کبودی چشم بعد از پیوند مو استفاده از قرص هایی مانند آسپرین و ویتامین ای را با نظر پزشک بعد از یک هفته ادامه دهید و از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی نیز خودداری کنید. در زمان مشخص شده توسط پزشک می توانید سر و صورت خود را بشویید، اما باید توجه داشته باشید که هیچ فشاری به نواحی پیوند شده یا اهدا کننده وارد نکنید. فعالیت های بدنی شدید مانند ورزش و شنا را برای دو هفته به تعویق بیاندازید، زیرا این کار باعث افزایش تورم و ایجاد اختلال در بهبودی می شود. تورم بعد از کاشت مو معمولاً در حدود سه تا پنج روز کاهش می یابد، اما ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا پوست اطراف چشم به رنگ طبیعی خود بازگردد. درصورتی که کبودی یا تورم چشم بعد از کاشت مو یا کاشت ابرو به مدت بیشتر از دو هفته باقی ماند باید به پزشک خود مراجعه کنید.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha