تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس Botox injection در چهره، امروزه پرطرفدار ترین و پراستفاده ترین اقدام برای زیبایی چهره و صورت در دنیا شناخته می شود و روزانه افراد زیادی در سراسر دنیا این اقدام را به منظور افزایش زیبایی و یا جوانی استفاده می کنند. البته تزریق بوتاکس کاربرد ها و استفاده های بسیار زیادی در علم پزشکی و درمان نیز دارد و تنها برای افزایش زیبایی و جوان سازی صورت استفاده نمی شود.

بوتاکس پیشانی


تزریق بوتاکس چیست و چگونه انجام می شود ؟

بوتاکس از یک نوع سم به نام بوتولونیم ساخته شده که بسیار خطرناک و کشنده است و تنها مقدار کمی از آن سم می تواند جان شخص را به خطر بیاندازد؛ اما جای نگرانی ندارد و این سم به صورت کاملا کنترل شده و دقیق توسط متخصصان رقیق و محلول می شوند و خطری سلامتی شخص را تهدید نمی کند. بوتاکس توسط پزشکان در دوز های پایین و به صورت هدفمند و دقیق در نواحی خاصی از بدن شخص تزریق می شود. البته میزان دقیق تزریق آن بسته به میزان نیاز شخص به دارو بوتاکس می باشد و ممکن است برای هر شخص مقدار متفاوتی تزریق انجام گیرد. چگونگی تزریق بوتاکس به بدن هر شخصی یکی از مهم ترین قسمت ها و فرایند های تزریق بوتاکس می باشد که باید به صورت دقیق و بی نقصی انجام شود تا نتایج و تاثیرات مثبتی برای شخص بیمار به همراه داشته باشد. به همین منظور بیمار باید قبل از انجام بوتاکس به خوبی درباره کلینیک و یا پزشک مورد نظر خود تحقیق و بررسی کنند.


قبل از انجام تزریق بوتاکس ابتدا پزشک قسمت و ناحیه هدف را به خوبی ضد عفونی می کند تا از بروز عفونت های پس از تزریق پیشگیری شود. پس از آن با استفاده از یک بی حس کننده موضعی ناحیه هدف بی حس می شود تا در هنگام تزریق بیمار دردی را متحمل نشود و انجام فرایند تزریق به خوبی انجام شود؛ در نهایت پزشک با استفاده از سرنگ های کوچک و مخصوص مقدار مورد نیاز از بوتاکس را با دقت فراوان به ناحیه ها و مناطق مورد نیاز پوست تزریق می کند.


مناسب ترین کاندید برای انجام تزریق بوتاکس

مناسب بودن تزریق بوتاکس برای هر شخص و یا بیمار به عوامل و معیار های متعددی بستگی دارد و برای افرادی با شرایط و ویژگی های زیر می تواند تاثیرات مثبت زیادی داشته باشد که باعث می شود نتایج بهتری نسبت به سایر افراد که از معیار های زیر برخوردار نیستند بهرمند شوند.


1. یکی از شرایط مهم برای هر شخص، سن بیمار می باشد. سن شخص متقاضی برای تزریق بوتاکس باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۶۰ سال باشد. البته با بررسی ها و آمار بدست آمده، انجام این اقدام برای افراد میانسال که بین ۳۰ تا ۵۰ سال سن دارند تاثیرات بهتری نشان داده شده است.

2.میزان چین و چروک های صورت شخص نیز یکی از شرایط مهم برای شخص می باشد. برای چین و چروک های نسبتا عمیق، تزریق بوتاکس گزینه مناسبی برای رفع و از بین بردن آن ها می باشد؛ اما برای چین و چروک های بسیار عمیق صورت ممکن است تنها انجام این اقدام برای رفع آن مناسب و کافی نباشد.

3. افرادی که دارای سلامت جسمی مناسب و سالم می باشند یکی از بهترین کاندید های بوتاکس می باشند. افرادی که به بیماری های خونی، عضلانی و پوستی مبتلا نیستند می توانند به راحتی بوتاکس را انجام دهند.

4.هر شخصی برای انجام تزریق بوتاکس باید قبل از انجام آن مطمئن شود که به داروی بوتاکس حساسیت خاصی ندارد و در صورت تزریق دچار واکنش های آلرژیک نمی شود.

5.انجام بوتاکس برای افرادی که انتظارات و نتایج مورد نظرشان منطقی و معقولانه است گزینه مناسبی می باشد و کاندید خوبی برای انجام آن می باشند.

تزریق بوتاکس


آمادگی و مراقبت های قبل از انجام تزریق بوتاکس

آمادگی و مراقبت قبل از بوتاکس یکی از عامل های تاثیر گذار در بدست آمدن نتیجه خوب و مثبت بعد از تزریق بوتاکس می باشد. معمولا پزشکان نیز به همه بیماران خود در جلسه مشاوره قبل از تزریق تمامی نکات مورد نظر که باید از قبل رعایت شوند را توصیه می کنند. لازم است اگر شخص داروی خاصی را مصرف می کند با پزشک خود در میان بگذارد تا در صورت نیاز اقدامات و توصیه های لازم به عمل آید؛ این موضوع برای شخص اهمیت دارد زیرا ممکن است تغییرات به وجود آمده توسط دارو در بدن شخص باعث شود تزریق بوتاکس نتیجه خوبی برای شخص نداشته باشد. بیمار حتما باید سعی کند تا از مصرف دارو های ضد انعقاد خود مانند آسپرین خودداری کند زیرا ممکن است باعث بروز خون ریزی در حین تزریق برای شخص شود، چنانچه مصرف این قبیل دارو ها برای شخص ضروری است باید از قبل با پزشک خود هماهنگ کند تا مشکلی پیش نیاید.


باید از یک هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف سیگار و دخانیات قطع شود زیرا ممکن است باعث شود نتایج مطلوبی از بوتاکس بدست نیاید؛ همچنین علاوه بر دخانیات باید مصرف مشروبات الکلی نیز به کلی قطع شود. تزریق بوتاکس برای خانم هایی که باردار هستند و یا در دوران شیردهی می باشند پیشنهاد نمی شود و بهتر است که بوتاکس را به زمان دیگری موکول کنند تا با خیال راحت تزریق را انجام دهند.

مشاوره رایگان فرم زیر را پرکنید تا از مشاوره تخصصی رایگان پزشکان کلینیک و تخفیفات ما با خبر شوید

کاربرد و دلایل انجام تزریق بوتاکس

به طور کلی تزریق بوتاکس دارای کاربرد ها و استفاده های زیادیست که افراد مختلف از آن برای رفع نیاز های خود استفاده می کنند. بوتاکس دارای دو نوع کاربرد درمانی و زیبایی می باشد که در دنیا مورد استفاده هستند؛ البته عمده شهرت بوتاکس مربوط به کاربردهای زیبایی آن می باشد و عمدتا از آن برای اهداف زیبایی و جوان سازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. اما بوتاکس کاربرد های درمانی بسیار خوبی نیز دارد که برای برخی بیماری ها و مشکلات جسمی کاربرد دارند و پزشکان برای رفع آن ها تزریق بوتاکس را مناسب می دانند. از کاربرد های مهم تزریق بوتاکس در درمان و پزشکی می توان به استفاده برای درمان سردرد های بسیار شدید و میگرن اشاره کرد که می تواند برای چند ماه شخص را از درد میگرن رهایی بدهد. کاربر مهم دیگری که در درمان از آن استفاده می شود، رفع تعریق بیش از حد در برخی نقاط بدن می باشد؛ با تزریق بوتاکس به ناحیه مورد نظر می توان مشکل تعریق بیش از حد در آن ناحیه را برای یک دوره به طور کامل از بین برد.

برای آن دسته از افرادی که در برخی نواحی بدن به خصوص صورت دارای عدم قرینگی می باشند می توانند با بوتاکس این مشکلات و نواقص را درمان کنند. در برخی از افراد نیز ممکن است در ناحیه های خاصی از بدن اسکار های دردناکی وجود داشته باشند که برای درمان آن ها نیز استفاده از بوتاکس گزینه مناسبی می باشد.

کاربرد بوتاکس

اما همانطور که در بالا ذکر شد بوتاکس دارای شهرت بسیاری در زمینه و کاربرد های زیبایی می باشد؛ از مهم ترین کاربرد های تزریق بوتاکس می توان به رفع چین و چروک های صورت و یا سایر نقاط بدن اشاره کرد که تاثیر زیادی در زیبایی و جوانی خواهد داشت. کاربردهای زیبایی بوتاکس فراوان است، به عنوان مثال از بوتاکس برای بالا بردن ابرو ها و بالا بردن نوک بینی نیز استفاده می شود. همچنین برای کسانی که در هنگام خندیدن لثه هایشان دیده می شود و یا جلوه نامناسبی به هنگام خندیدن دارند می توانند با تزریق بوتاکس آن را رفع کنند.


دوران نقاهت و بهبودی پس از تزریق بوتاکس

دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام تزریق بوتاکس بسیار کوتاه است و نیازی به بستری و یا استراحت طولانی وجود ندارد. پس از تزریق شخص می تواند به روند عادی زندگی بازگشته و کار های روزمره خود را انجام دهند؛ البته توصیه می شود افراد بعد از تزریق استراحت کرده تا نتایج بهتری نصیب آنها شود. شخصی که تزریق بوتاکس انجام داده نباید ورزش ها و فعالیت های بسیار سنگینی انجام دهد و بهتر است در صورت نیاز ورزش سبک مانند پیاده روی را انجام دهد؛ این نکته باید تا یک هفته پس از انجام تزریق بوتاکس حتما رعایت شود. پس از تزریق بوتاکس در برخی افراد ممکن است درد و قرمزی خفیفی در ناحیه تزریق شده ایجاد شود که این عوارض به سرعت و طی چند روز خود به خود از بین می روند و جای هیچ گونه نگرانی برای شخص ندارد. مدت زمان دوران بهبودی و ریکاوری پس از تزریق بوتاکس به طور حداکثر یک هفته می باشد که میزان آن بستگی به مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس می باشد و می توان با رعایت نکات و توصیه ها پزشک متخصص این مدت زمان را حتی به دو الی سه روز نیز کاهش داد.


مراقبت های بعد از انجام تزریق بوتاکس

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس می تواند تاثیر زیادی در حفظ و نگه داری از آثار و نتایج آن برای شخص داشته باشد. پس از انجام این اقدام باید چندین نکته و توصیه توسط بیمار حتما رعایت شود تا مشکلی از بابت زیبایی و همچنین سلامتی برای شخص به وجود نیاید.

1. از مهم ترین توصیه ها و نکات درباره مراقبت های پس از بوتاکس می توان به لمس نکردن و ماساژ ندادن محل مورد نظر تا ۲۴ ساعت پس از تزریق اشاره کرد؛ زیرا این عمل باعث پخش شدن داروی بوتاکس در زیر پوست خواهد شد که ممکن است نتایج مطلوبی به همراه نداشته باشد.

2. از مصرف مشروبات الکلی و همچنین دخانیات پس از تزریق بوتاکس به مدت حداقل یک هفته حتما خودداری شود.

3. از فعالیت های سنگین و طاقت فرسا حتما خودداری شود.

4. برای رفع کبودی پوست می توان از ویتامین k و یا کرم آرنیکا استفاده کرد.

5. پس از تزریق بوتاکس باید حتما با شیوه صحیح استحمام شود. از مهم ترین نکات در حین استحمام می توان به دمای آب اشاره کرد؛ دمای آب در حین استحمام نباید داغ باشد و ترجیحا آب ولرم گزینه مناسبی است.

6. پس از مشاهده نتیجه نهایی تزریق بوتاکس شخص در صورت ناراضی بودن می تواند برای ترمیم دوباره نزد پزشک مراجعه کند تا روند ترمیم انجام گیرد.

7. اگر پس از تزریق بوتاکس شخص متوجه عوارض جانبی خاصی شد باید حتما نزد پزشک خود مراجعه کند تا اقدامات لازم را انجام دهد.

تزریق بوتاکس


عوارض جانبی و خطرات ناشی از تزریق بوتاکس

همانند سایر عمل ها و اقداماتی که برای زیبایی و جوان سازی انجام می دهند، تزریق بوتاکس نیز دارای عوارض جانبی برای شخص مورد نظر می باشد که ممکن است برای سلامتی او مضر باشد؛ اما تفاوتی که انجام تزریق بوتاکس با سایر اقدامات مشابه دارد این است که انجام این اقدام دارای عوارض جانبی کوتاه مدت و موقتی است و بعد از مدتی کوتاه خود به خود از بین می روند.

• پس از انجام تزریق بوتاکس ممکن است در ناحیه هدف به مقدار کم و خفیفی درد و تورم به وجود آید که پس از دو الی سه روز از بین می روند.

• گاهی ممکن است برای برخی از افراد سردردی به وجود آید که می توان آن را تحمل کرد و پس از مدتی کوتاه رفع خواهد شد.

• در برخی موارد ممکن است کبودی کوچکی در ناحیه تزریق ایجاد شود که نهایتا تا یک هفته از بین می روند.

• از دیگر خطرات و عوارض تزریق بوتاکس می توان به خون ریزی نیز اشاره کرد که در حین انجام تزریق ممکن است به وجود آید.

البته مشکلات و خطراتی تا کنون برای برخی از افراد به وجود آمده است که علت اصلی و عمده آن صرفا اشتباه و نداشتن علم و مهارت پزشک بوده است. به همین منظور بیمار باید در انتخاب پزشک محتاط باشد.


نتایج نهایی حاصل از انجام تزریق بوتاکس

پس از انجام تزریق، نتایج بوتاکس تا حدودی در ناحیه مورد نظر قابل مشاهده است و می توان شاهد از بین رفتن چین و چروک ها و یا تاثیرات آن در آن ناحیه شد؛ اما نتایج قطعی و نهایی بوتاکس به طور معمول پس از چند روز قابل رویت خواهد بود و این آثار و نتایج برای مدت معینی برای شخص باقی خواهند ماند. پس از تزریق بوتاکس ارتباط عضله هدف با مغز قطع شده و هیچ سیگنال عصبی بین آن ها تبادل نمی شود، همین عامل باعث می شود که قدرت حرکتی عضلات هدف به طور موقت برای شخص از بین برود و نتواند که عضله را به حرکت درآورد که سرانجام باعث خواهد شد چین و چروک ها یا مشکلات مربوط به آن ناحیه به طور قابل توجهی از بین روند. مطلوب بودن و یا نامطلوب بودن نتایج حاصل از بوتاکس به عوامل و شرایطی مانند مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس بستگی دارد و ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد.

انجام توصیه ها و نکات ذکر شده توسط پزشک و موارد قید شده در بالا می تواند بیمار را در رسیدن به نتیجه ای بهتر و مطلوب تر یاری کند.

هزینه های ناشی از انجام تزریق بوتاکس

یکی از مهم ترین عوامل و معیار های انجام تزریق بوتاکس برای بسیار از افراد میزان هزینه و مخارج انجام این اقدام برای آن ها می باشد. با توجه به گسترش و شایع شدن انجام بوتاکس امروزه افراد زیادی قصد استفاده از بوتاکس را دارند، همین عامل سبب شده که تعداد کلینیک ها و پزشکانی که این اقدام را انجام می دهند نیز بسیار افزایش یابند. درنتیجه بازار جذب افراد متقاضی انجام بوتاکس رقابتی شده که در این بین افراد و کلینیک هایی وجود دارند که با پایین آوردن قیمت های انجام تزریق سعی دارند تا افراد زیادی جذب کنند. اما از طرف دیگر برخی از این کلینیک ها برای بالا نگه داشتن سود خود، در انجام فرایند تزریق بوتاکس و یا مواد و داروی بی کیفیت استفاده می کنند که برای برخی از افراد ممکن است خطرات جانی به دنبال داشته باشد؛ پس حتما بیمار باید به دنبال کلینیک و یا پزشک خوب و متبحر و با قیمت مناسب باشد. قیمت و هزینه تزریق بوتاکس به عوامل و معیار های متعددی بستگی دارد و نمی توان قیمت واحدی را برای آن در نظر گرفت؛ به عنوان مثال نوع و برند داروی بوتاکس مصرف شده، میزان بوتاکس تزریق شده، وسعت و گستردگی ناحیه هدف و سایر موارد دیگر بر هزینه های آن تاثیر مستقیم دارند.


آیا نتایج حاصل از تزریق بوتاکس دائمی است؟

میزان ماندگاری و باقی ماندن نتایج و آثار نهایی تزریق بوتاکس برای هر فردی موقتی بوده و بعد از مدتی به طور کامل از بین می روند و دیگر اثری از آن نخواهد ماند. معمولا ماندگاری حاصل از تزریق بوتاکس بین ۴ الی ۶ ماه می باشد و پس از تمام شدن این دوره اثرات بوتاکس از بین خواهد رفت؛ البته نوع مراقبت و کیفیت تزریق تاثیر زیادی در مدت ماندگاری آن نیز دارد. می توان پس از اتمام مدت زمان ذکر شده بیمار به طور مجدد انتقال بوتاکس را انجام دهد و دوباره از تاثیرات آن بر پوست خود و خاصیت های آن استفاده کند.

بوتاکس صورت

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha
021-79958