تکنیک منحصر به فرد کاشت مو نه تنها یک روش برای کسانی است که موهای خود را از دست داده اند (طاس شده اند) بلکه روشی برای افرادی است که می خواهند خط موهای خود را تغییر دهند یا ظاهری جذابتر بدست آورند. اما آیا کاشت مو ( پیوند مو ) واقعا روشی بی خطر و موفق است؟ آیا ماندگار است یا باعث ایجاد تغییرات غیرمجاز در بدن می شود؟


مراحل کاشت مو

کاشت مو یک عمل جراحی است که شامل برداشتن فولیکول های مو از سر، صورت یا پاها و کاشت آنها روی قسمت بدون موی سر می باشد. از این روش همچنین برای کاشت مژه و کاشت ابرو نیز استفاده می شود. آخرین تکنیک های کاشت مو دائمی بوده و فولیکول های مو را به صورت خوشه ای بر می دارند. این فرآیند به نام پیوند موی فولیکولار (FUT) انجام می شود که می تواند به دو روش برداشت نواری و استخراج واحد فولیکولی (FUE) انجام می شود.


در پیوند واحد فولیکولار یک نوار نازک مو از پشت و یا طرفین سر گرفته می شود سپس ناحیه ای که نوار از آن گرفته شده بسته می شود. موهای بالای محل برش این ناحیه را می پوشانند تا قابل رویت نباشد. نوار اهدا کننده در زیر میکروسکوپ های ویژه قرار گرفته و به واحد های فولیکول، یک تا چهار مو، جدا می شوند. این گرافت ها در محلول مخصوص نگهدارنده ذخیره و در یخچال نگهداری می شوند. پیوندهای واحد فولیکول با دقت در پوست سر قرار می گیرند.


در استخراج واحد فولیکولار یک منطقه نسبتاً بزرگ در قسمت پشت و طرف پوست سر به طول تقریباً 1 میلی متر تراشیده می شود. به جای جدا کردن یک نوار مانند کاشت مو به روش FUT ، برش های دایره ای کوچکی در اطراف هر واحد فولیکولی ایجاد می شود. واحدهای فولیکولی سپس یک به یک و مستقیماً از پوست سر استخراج می شوند. این گرافت ها در محلول های مخصوص نگهداری می شوند.همانند روش FUT، گرافت های واحد فولیکولار در محل گیرنده قرار می گیرند.


FUE یک فرآیند دستی و زمان بر است اما دارای نتایج بسیار طبیعی می باشد و آثار زخمی باقی نمی گذارد. و برای افرادی که می خواهند موهای کوتاهی داشته باشند مناسب است. با این حال فرآیندی مقرون به صرفه نبوده و هم برای پزشک و هم برای بیمار وقت گیر است.  استفاده از روبات ها باعث کاهش زمان و آسان نمودن این فرآیند شده است. یکی از بهترین روش ها که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است و از یروزترین روش های کاشت مو می باشد ، کاشت مو به روش MicroFIT می باشد. مزایای این روش را می توانید در مقاله جدیدترین روش کاشت مو میکروفیت مطالعه نمایید.

کاشت مو


عمل پیوند مو

مراحل کاشت مو شامل موارد زیر می باشد:


1. آماده سازی برای کاشت مو

در مرحله اول کاشت مو فولیکول های مو از قسمت پشت سر برداشته شده و برای قرار گیری در نواحی بدون مو آماده می شوند.


2.تراشیدن موهای منطقه اهدا کننده

قبل از شروع عمل پیوند مو ، موهای منطقه اهدا کننده تراشیده می شوند. منطقه اهدا کننده منطقه ای است که موهای اهدا شده برای پیوند به ناحیه گیرنده را از آن استخراج می کنند.


3. آماده سازی منطقه اهدا کننده

هنگامی که موهای ناحیه اهدا کننده تراشیده شد بی حسی موضعی استفاده می شود.


4. برداشتن بافت از ناحیه اهدا کننده و بخیه زدن محل برش

بافت موجود در ناحیه اهدا کننده که حاوی فولیکول های موی مقاوم می باشد با عمل جراحی و توسط ابزار استخراج تخصصی برداشته می شود. (در روش FUE فرآیند استخراج با استفاده از ابزارهای جراحی میلی متری با نام پانچ انجام می شود. که دارای لبه های استوانه ای تیز بوده و قطر آن بین 0.8 تا 1/1 میلی متر می باشد. پس از برش توسط پانچ واحدهای فولیکولی با کمک انبرهای بسیار ریز از پوست سر برداشته می شوند.


تعداد واحدهای فولیکولار استخراج شده در یک روز از 1000 تا 2000 متغیر است که بالغ بر 2200 تا 6000 تار مو است. این تعداد با توجه به تراکم ناحیه اهدا کننده (تعداد موها در واحد فولیکولی) از یک بیمار تا بیمار دیگر متفاوت می باشد. و ناحیه اهدا کننده بخیه زده می شود بخیه ها در ناحیه اهدا کننده پنهان بوده و پس از ده روز برداشته می شوند. در روش کاشت مو FIT پوست سر به صورت نواری برش داده شده و بافت مو بر داشته می شود.)


5. تبدیل بافت اهدا کننده به پیوندهای واحد فولیکول

پس از برداشت، واحدهای فولیکولی در محلول خاصی که موجب شادابی آنها می شود قرار می گیرند. تکنسین های عمل کاشت مو از میکروسکوپ برای مشاهده بافت و آماده سازی گرافت های موی واحد فولیکولی استفاده می کنند.


6. آماده سازی منطقه گیرنده

با اعمال بی حسی موضعی ناحیه گیرنده برای انجام عمل جراحی آماده می شود. و هیچگونه برشی در قسمت ناحیه گیرنده لازم نیست.


7. سوراخ های ریز در منطقه گیرنده

در این مرحله گرافت های واحد فولیکولی در برش های ریز که به صورت الگویی نامنظم در ناحیه گیرنده می باشند قرار می گیرند. این برش ها با سوزن هایی با ضخامت زیر 1 میلی متر ایجاد می شوند. عمق برش دقیقاً برابر طول واحد فولیکول است، بنابراین از آسیب به رگ های خونی در پوست سر جلوگیری می شود. برش ها زاویه و جهت رشد موهای آینده را مشخص می کنند که مشابه موهای طبیعی موجود در منطقه گیرنده خواهد بود.


8. قرار گیری گرافت ها بسته به چگالی آنها

کوچکترین گرافت (یک و دو) در روبه روی خط رویش مو و گرافت های بزرگتر، سه و چهار (متراکم تر از یک و دو) در پشت قرار می گیرند.


9. مشاهده نتایج بلافاصله پس از کاشت مو

پس از کاشت مو برش های ریز با موهای کوتاه در ناحیه گیرنده بیمار قابل مشاهده خواهد بود.


10. اتمام کاشت مو

برش ها به طور طبیعی بهبود یافته و قرمزی در ناحیه گیرنده پس از یک هفته از بین می رود.


مدت زمان بهبودی پس از کاشت مو

کاشت مو یک روش تهاجمی است و در چندین مورد به صورت سرپایی انجام می شود. بیشتر بیماران اجازه دارند بعد از دو سه روز از شامپو استفاده کنند، اگرچه پوست سر باید مدتی پس از عمل از قرار گرفتن در معرض آفتاب و عفونت محافظت شود. معمولاً بیماران برای چند روز آنتی بیوتیک مصرف می کنند.


حقایق مربوط به کاشت مو:

• موهای پیوند شده مانند موهای طبیعی رفتار می کنند و پس از دو تا چهار هفته پس از کاشت مو می ریزند. ریشه مو های کاشته شده به طور طبیعی شروع به رشد می کنند.

• استفاده از بی حسی موضعی پیوند مو را به روشی بدون درد تبدیل کرده و بیمار می تواند در همان روز به خانه برود.

• کاشت مو با ترمیم مو به روش غیر جراحی که در آن یک پایه از پیش انتخاب شده روی پوست سر با مهارت ثابت می شود متفاوت است.

• نتیجه کاشت مو از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و به کیفیت طبیعی موهای فرد بستگی دارد. بنابراین کاشت مو به این معنی نیست که شما حتما به نتیجه عالی دست می یابید

• هزینه این روش به تعداد پیوند ها بستگی دارد. هرچه تعداد پیوند بیشتر باشد، هزینه کاشت مو نیز بیشتر می شود.

• رشد موهای کاشته شده 3 تا 4 ماه بعد از عمل شروع می شود. از آنجا که موهای پیوند شده حاوی کد ژنتیکی برای طاسی نیستند، تمایلی به ریزش نداشته و دارای نتیجه ماندگار می باشد.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha