آیا موهای کاشته شده می ریزند؟

ریزش مو در مردان و زنان بسیار شایع است، اما چیزی در حدود 50 تا 100 تار مو در روز به عنوان ریزش موی طبیعی در نظر گرفته می شود. در صورتی که مقدار ریزش موهایتان بیشتر از این تعداد باشد می تواند نشان از ریزش موی بیش از حد باشد، عوامل موثر بر ریزش مو می تواند بسیار متفاوت باشد، از جمله افزایش سن، بیناری ها، هورمون ها، ژتیک، سبک زندگی، استرس و بسیاری دیگر. روش های درمانی بسیاری برای مقابله با این مشکلات و جلوگیری از ریزش مو وجود دارد که شامل داروهای بدون نسخه تا روش های جراحی مانند کاشت مو می شوند که بسیاری از افراد به دلیل نتایج طبیعی و دائمی کاشت مو، این روش را انتخاب می کنند.


کاشت مو

همانطور که گفته شد کاشت مو یک روش جراحی است که در آن فولیکول های مو را از ناحیه مقاوم در برابر ریزش مو (منطقه دهنده) برداشته و به قسمت های طاس یا کم پشتی مو پیوند می دهند. برای انجام کاشت مو فرد متقاضی باید دارای موهای سالم و کافی در ناحیه اهدا کننده باشد، به همین دلیل این روش برای افرادی انجام می شود که علت ریزش موی خود را درمان نموده اند.


معمولا هنگام ریزش مو مردم ابتدا به سراغ درمان های دیگری مانند محلول ماینوکسیدیل، مزوتراپی و غیره می روند و درصورتی که از این روش ها نتیجه نگیرند، کاشت مو راه حلی بسیار مطمئن می باشد. کاشت مو یک راه حل دائمی و طبیعی برای بیمارانیست که از طاسی یا ریزش مو رنج می برند، از این روش می توان برای کاشت در سایر اعضای بدن مانند ترمیم مژه ها، ابروها، موهای ریش و سینه نیز استفاده کرد. از روش های مورد استفاده برای کاشت مو یا همان ترمیم مو می توان به کاشت مو به روش میکروفیت ، کاشت مو به روش SUT ، کاشت مو به روش FUE (استخراج واحد فولیکولار) و FUT (پیوند واحد فولیکولار) اشاره نمود.


چرخه رشد مو چیست و آیا موها به طور طبیعی می ریزند ؟

موی انسان دارای چرخه رشد می باشد که از مراحل مختلفی تشکیل شده است، این مراحل شامل فاز آناژن، کاتاژن، تلوژن و اگزوژنمی باشد. مراحل رشد موی انسان با سایر پستانداران متفاوت بوده و تعداد متفاوتی تار مو می توانند در هر زمانی در یکی از این مراحل باشد.

ریزش موهای کاشته شده


اولین مرحله از مراحل رشد مو، فاز آناژن که به عنوان فاز فعال مو نیز شناخته می شود حدود 2 تا 6 سال طول می کشد؛ در طی این مرحله موها هر 28 روز حدود 1 سانتی متر رشد می کنند. مرحله دوم چرخه رشد مو مرحله کاتاژن می باشد که به آن مرحله انتقالی نیز گفته می شود؛ این مرحله 2 تا 3 هفته ادامه داشته و حدود 3 درصد از کل موها در این مرحله هستند. مرحله تلوژن یا مرحله استراحت مرحله ایست که حدود 4 ماه طول میکشد و به طور معمول حدود 8 تا 10 درصد کل موها در در این مرحله می باشند. در مرحله تلوژن موها در حال استراحت هستند و در پایان آن شروع به ریزش می کنند، در این مرحله 50 تا 100 تار مو دچار ریزش می شوند. در فاز اگزوژن تارهای مو به طور کامل از فولیکول خود آزاد شده و می ریزند، همچنین موهای جدید از همان فولیکول شروع به رشد می کنند. در هر مرحله از چرخه رشد مو احتمال ریزش موها وجود دارد اما بیشترین مقدار آن در مرحله تلوژن و اگزوژن می ریزند.


آیا مو های کاشته شده می ریزند ؟

نتیجه کاشت مو به یکسری از عوامل و فاکتور ها مانند: تراکم مو در ناحیه اهدا کننده، خصوصیات مو، میزان ریزش مو پس از عمل کاشت مو، نحوه مراقبت از موهای کاشته شده، تفاوت بین رنگ مو و پوست و شلی پوست بیمار بستگی دارد. دو روش معمول که برای کاشت مو استفاده می شوند پیوند واحد فولیکولار (FUT) و استخراج واحد فولیکولار (FUE) به عنوان راه حل های دائمی برای ریزش مو در نظر گرفته شده اند. کاشت مو به خودی خود طاسی را درمان نمی کند، این روش فقط در مناطق طاسی مو اضافه می کند، به همین دلیل توصیه می شود پیش از اقدام به کاشت مو ابتدا دلیل ریزش موی خود را یافته و آن را رفع کنید.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

در طی عمل کاشت مو فولیکول های مو را از ناحیه اهدا کننده که اغلب پشت سر و نزدیک گوش می باشد برداشته و در نواحی نازک و طاس کاشته می شوند. از آنجا که فولیکول های مو از مناطقی گرفته می شود که از نظر ژنتیکی در برابر ریزش مو مقاوم هستند، برای بسیاری از بیماران موهای تازه کاشته شده برای همیشه ماندگار می باشند؛ با این حال سن، جنس مو و سبک زندگی می توانند بر روی ماندگاری کاشت مو تأثیر بگذارند. به طور کلی پاسخ به سوال (آیا آیا موهای کاشته شده می ریزند ؟) بله می باشد،این ریزش موها به عنوان ریزش شوک شناخته می شود و روندی کاملاً طبیعی می باشد.


چرا پس از کاشت مو شوک ریزش مو اتفاق می افتد ؟

اغلب مراجعه کنندگان حدود 2 تا 3 هفته پس از انجام کاشت مو دچار ریزش مو می شوند؛ در واقع ریزش مو پس از عمل کاشت مو نوعی پاسخ به آسیبی است که در طی کاشت مو ایجاد می شود. همانطور که گفته شد عمل کاشت مو فرایند انتقال موهای مقاوم در برابر ریزش مو از ناحیه اهدا کننده (واقع در پشت سر) به منطقه گیرنده است، برای این کار برش های ریزی در منطقه گیرنده ایجاد می شود که در آنجا گرافت های استخراج شده قرار می گیرند. صرف نظر از اینکه از چه روشی برای کاشت مو استفاده شود، این روش می تواند باعث آسیب به پوست سر و موهای اطراف شده و موهای کاشته شده به طور موقت وارد مرحله استراحت شده و می ریزند.


اغلب بیماران می ترسند که این ریزش مو دائمی باشد، اما نباید نگران باشند، زیرا فولیکول های مو پیوند شده در زیر پوست سالم هستند و چند ماه بعد موهای جدید در فاز آناژن قرار گرفته و دوباره از آنها رشد می کنند. شوک ریزش مو فرایندی اجتناب ناپذیر و موقتی می باشد که بخشی از روند طبیعی ترمیم مو بوده و نشان دهنده آسیب دائمی مو نیست. رشد موهای دائمی جدید و مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو در افراد مختلف متفاوت است، اما معمولا بعد از 2 سال موها رشد طبیعی خود را آغاز می کنند و حجم و ضخامت آنها افزایش می یابد.

کاشت مو


چگونه می توان میزان ریزش مو بعد از کاشت مو را کاهش داد ؟

اگرچه شوک ریزش مو بعد از پیوند اجتناب ناپذیر است، اما رعایت یک سری نکات می تواند میزان ریزش مو پس از کاشت مو را کاهش دهد:

1- محلول ماینوکسیدیل: این محلول باعث افزایش رشد مو و ضخیم شدن موها شده و می توان نتیجه استفاده از آن را طی 4 تا 6 ماه پس از کاشت مو مشاهده کرد. ماینوکسیدیل به ویژه برای افرادی که کمتر از 30 سال سن داشته و حدود 5 سال است که دچار ریزش مو شده اند موثرتر می باشد.

2- فیناستراید: فیناستراید با اتصال به آنزیم 5 آلفا ردوکتاز 5-Alpha Reductase که به تولید DHT در بدن کمک می کند عمل این آنزیم را مهار می کند. در واقع به طور کامل تولید DHT را متوقف نمی کند، بلکه به اندازه کافی آن را سرکوب می کند تا مانع ریزش مو در مردان شود. هنگامی که قرص فیناستراید به طور منظم استفاده شود، ممکن است پس از 3 ماه به نتایج مورد نظرتان برسید؛ فیناستراید بر روی همه موثر نیست زیرا کم پشتی و ریزش مو فقط ناشی از DHT نیست.

3- PRP: پی آر پی روشیست که از پلاسمای غنی از پلاکت که از خون خود بیمار گرفته شده است برای درمان ریزش مو استفاده می شود، سپس این محلول به مناطقی دارای ریزش مو تزریق می شود.

4- مزوتراپی: انجام مزوتراپی بعد از کاشت مو می تواند با افزایش گردش خون در پوست سر، مواد مغذی مورد نیاز ریشه موها را فراهم می کند؛ همچنین موادی که در این روش به پوست سر تزریق می شوند کیفیت مو را افزایش می دهند.

پی آر پی مو


علاوه بر روش های درمانی گفته شده رعایت برخی نکات مراقبتی بعد از کاشت مو که توسط پزشک توصیه می شود که می تواند به تثبیت شدن فولیکول های مو کاشته شده کمک کند. این دستورالعمل ها عبارتند از :

• تا 2 هفته پس از کاشت مو از قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید بپرهیزید و هنگام بیرون رفتن از خانه حتماً از کلاه استفاده کنید.

• از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید، زیرا فشار خون و ضربان قلب شما باید نرمال بماند؛ همچنین از انجام فعالیت هایی که ممکن است باعث تعریق شدید شود بپرهیزید.

• از مصرف الکل و استعمال سیگار خودداری کنید.

• از مالش سر خودداری کنید و به یاد داشته باشید که باید با زاویه قائم (با چند بالشت زیر سر) بخوابید تا تورم سر و صورتتان کاهش یابد.

• حتما نحوه صحیح شستن سر بعد از کاشت مو را از پزشک خود جویا شوید و تا زمانی که اجازه نداده از شستن سرتان خودداری کنید.


نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha
سید محمد
باعرض سلام چرا بعداز هفت ماه کاشت مو الان ریزش دارم اشکال از کجاست میشه بفرمایین آیا از کاشت بد هس
پاسخ مشاور :

ریزش تا یک سال بعد از کاشت مو طبیعی هست. ضمن اینکه ممکن هست ریزش مربوط به موهای طبیعی خودتون باشه.برای همین اگر در یک کلینیک معتبر کاشت مو انجام دادین جای نگرانی نیست.

امیر
درود من دقیقٵ 6 ماه پیش کاشت مو انجام دادم . یعنی 6ماه که سر شد به طور شدید ریزش مو دارم . و همه موارد که لعنتی ها گفتن رو انجام دادم میشه لطف کنید راهنمایی کنید . با تشکر
مسعود صفری
سلام. وقت بخیر. بنده شش ماه پیش کاشت مو انجام دادم ولی موهای کاشته شده همچنان ریزش داره ، میشه راهنمایی بفرمایید مشکل از چیه و چیکار باید بکنم ؟ درضمن دارو و مسائل گفته شده پزشک رو دقیقا انجام میدم ...با تشکر
پاسخ مشاور :

بعد از کاشت مو تا چند و ممکنه در چند مرحله موهای شما دچار شوک و ریزش بشوند.نتیجه نهایی معمولا 9 ماه تا یک سال بعد از کاشت مشخص میشه. اگر در یک کلینیک معتبر و متخصص کاشت مو انجام دادین جای نگرانی وجود نداره.

مهران امجد
سلام خسته نباشید... بنده نه ماه پیش کاشت مو انجام دادم ولی موهای کاشته شده نازک و همچنین ریزش داره ، میشه راهنمایی بفرمایید مشکل از چیه و چیکار باید بکنم ؟ درضمن دارو و مسائل گفته شده پزشک رو دقیقا انجام میدم ...با تشکر