آیا نتایج کاشت مو دائمی است و آیا موهای کاشته شده میریزند؟

کاشت مو یکی از موثرترین روش های مقابله با ریزش مو می باشد که طبیعی ترین نتایج را خواهد داشت. کاشت مو با بانک موی ضعیف یا با بانک موی افراد دیگر از نظر تکنیکی امکانپذیر است اما به دلیل اینکه نتیجه بسیار ضعیف و گاهی بدی در پی دارد توسط کلینیک های معتبر انجام نمی شود. نتیجه طولانی مدت کاشت مو به برخی از شرایط بستگی دارد، تراکم و سلامت بانک مو، سلامت جسمی، مهارت پزشک و تجهیزات کلینیک از جمله مهمترین آنها هستند.


برخی از افراد ممکن است به جلسات متعدد پیوند مو برای داشتن سر پر از مو نیاز داشته باشند؛ در بعضی موارد نیز به دلیل عدم رعایت دستورات پزشک، برخی از پیوندها از بین می روند، چنین افرادی به یک جلسه تکرار کاشت نیاز دارند. در چنین شرایطی باید بین جلسات یک فاصله چند ماهه وجود داشته باشد. همچنین گاهی برای تحریک فولیکول های مو غیرفعال ممکن است داروهایی مانند Propecia فیناستراید و Rogaine ماینوکسیدیل تجویز شود.


آیا نتایج کاشت مو دائمی است؟

نتایج کاشت مو پس از چهار تا شش ماه قابل مشاهده می شود و در طول سال به پیشرفت خود ادامه می دهد، به طوریکه می توانید هر ماه نیم اینچ رشد از موهای کاشته شده تان انتظار داشته باشید. ممکن است مشاهده رشد موهای کاشته شده برای برخی از بیماران تا 12 ماه طول بکشد اما به طور کلی نتیجه نهایی در ماه هجدهم قابل مشاهده است. درواقع پس از تکمیل روند بهبود، فولیکول های پیوندی شروع به رشد مو می کنند که لکه های طاس پوست سر را پر کنند، این موها با افزایش سن به رشد طبیعی خود ادامه می دهند. رشد فولیکول های موی کاشته شده دائمی است و هیچ راهی برای بازگشت آنها به موقعیت قبلیشان وجود ندارد.


اما مانند بقیه فولیکول های موی شما، پیوندهای کاشته شده نیز طول عمر دارند، در برخی از مواقع این احتمال وجود دارد که با افزایش سن فولیکول های مو نازک شوند، اما به احتمال زیاد تا پایان عمر شما حداقل مقداری مو تولید می کنند. البته باید بدانید که اگر نازک شدن موها ادامه یابد، خط مو مطابق با الگوی قبلی ریزش طبیعی شما عقب نمی رود. در بیشتر موارد، ماندگاری کاشت مو یک عمر طول می کشد زیرا پیازهای سالم مو به نواحی کم پشت یا طاس پیوند می شوند. البته باید درنظر داشته باشید که طول عمر موهای کاشته شده می تواند تحت تأثیر عواملی مانند بیماری، سبک زندگی، سن و میزان ریزش مو باشد؛ در چنین مواردی بیمار ممکن است به چندین روش برای رسیدن به نتایج مطلوب نیاز داشته باشد. پیوند مو تنها درمان مادام العمر و قطعی برای ریزش مو است، روش های درمانی دیگری نیز وجود دارند که برخی از آنها موثر هستند اما به تنهایی نمی توانند با ریزش مو مقابله کنند.


چرا کاشت مو دائمی است؟

جراحی کاشت مو شامل انتقال مو از پشت حدفاصل بین دو گوش به مناطقی است که در طرفین، بالا یا جلوی سر طاس یا دارای موهای بسیار نازک هستند. وقتی کاشت مو انجام شد پس از گذشت دوره بهبودی موهای کاشته شده مانند موهای معمولی به رشد خود ادامه می دهند. این به دلیل استفاده از فولیکول های موی خود فرد به عنوان بانک مو می باشد، زیرا در این صورت بدن این فولیکول ها را غریبه تشخیص نداده و احتمال رد آنها تقریبا به صفر می رسد. در نتیجه پیوند این فولیکول ها موفقیت آمیز بوده و همانند سایر موهای سر دارای ریشه بوده و به رشد خود ادامه می دهند.

نتایج کاشت مو


پیوند فولیکولی به طور گسترده ای شناخته شده تا طبیعی ترین نتایج را به بار آورد، این واحدهای فولیکولی دسته های کوچک مو هستند که در پوست سر انسان پیوند می شوند. به دست آوردن این دسته های کوچک مو از ناحیه اهدا کننده و قرار دادن آنها در منطقه گیرنده به روشی برای به حداکثر رساندن فواید، مهارت قابل توجهی لازم دارد.


آیا موهای کاشته شده میریزند؟

پس از اتمام مراحل کاشت مو، متوجه خطوط کلی جدید تقویت شده مو خواهید شد؛ با این حال بسیاری از بیماران ممکن است متوجه شوند که موهای تازه کاشته شده طی دو تا شش هفته دچار ریزش می شوند. توجه داشته باشید که این روند نگران کننده نیست و ظرف چند ماه شاهد رشد موهای جدید به صورت دائمی خواهید بود. ریزش بعضی از موهای پیوند شده در سه ماه اول پس از کاشت طبیعی است و به آن ریزش مو بر اثر شوک گفته می شود. ریزش مو بر اثر شوک پدیده ایست که در آن موها پس از کاشت دچار ریزش می شود.


ریزش مو بر اثر شوک معمولاً بین هفته دوم و هشتم پس از کاشت مو اتفاق می افتد، وقتی موهای جدید وارد مرحله استراحت شوند، می ریزند. این نوع ریزش در منطقه گیرنده پس از جراحی پیوند و گاهی در منطقه اهداکننده در روش های کاشت مو FUE و FUT رخ می دهد. تقریباً در تمام موارد ریزش مو بر اثر شوک، ریزش موقت است و در نهایت موها دوباره رشد می کنند. اکثر بیماران رشد مجدد اولیه را بین ماههای 3 تا 6 گزارش می کنند، اما ممکن است 12 تا 18 ماه طول بکشد تا به ضخامت و بافت موهای دیگر برسند.


چرا موهای کاشته شده می ریزند؟

دلایل زیادی برای ریزش موهای کاشته شده وجود دارد که شامل موارد زیر است:

• ریزش مو بر اثر شوک:

کاشت مو برای پوست سر و موهای اطراف آسیب زاست و ممکن است باعث ریزش موقت موهای جدید و موهای موجود شوند که به عنوان ریزش مو بر اثر شوک شناخته می شود. همانطور که گفته شد این ریزش بین 2-3 هفته پس از عمل کاشت مو اتفاق می افتد اما در مدت زمان کوتاهی موهای جدید دوباره رشد می کنند.


• رد کردن پیوند:

منطقه گیرنده ممکن است فولیکولهای پیوند شده را رد کند، در این حالت سیستم ایمنی بدن می تواند پیوند مو را رد کند و می تواند بافت کاشته شده را به طور کامل از بین ببرد.


• عدم مراقبت از موهای کاشته شده:

شما باید به صحبت های دکتر خود بادقت گوش دهید و توجه ویژه ای به مراقبت های بعد از کاشت مو داشته باشید در غیر این صورت ممکن است منجر به تخریب کاشت شود.


• مراجعه به کلینیک نامعتبر و جراح بدون تجربه:

تعداد زیادی از کلینیک های کاشت مو وجود دارند و بسیاری از آنها خدمات با کیفیت ارائه و از پزشک با تجربه استفاده نمی کنند. در نهایت به دلیل عدم مهارت گرافت های مورد نیاز را از ناحیه غیر دائمی خارج می کنند تا در ناحیه گیرنده قرار بگیرند، که در نهایت منجر به نتایج بد و ریزش مو می شود.


در پایان چنانچه نیاز به مشاوره های بیشتر در زمینه کاشت مو و یا تعیین وقت برای انجام این روش درمانی در مجموعه تهران بیوتی سنتر را دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha