ورم بعد از کاشت مو و روش درمان

با مقایسه روش های مختلف کاشت مو خواهید دریافت که در روش های جدیدتر به دلیل استفاده از لوازم پیشرفته و متدهای به روز، علاوه بر اینکه دوران بهبودی کمتر و نتیجه نهایی بهتر خواهد بود، عوارض بعدی این عمل نیز بسیار کاهش می یابد. ورم سر یا oedema یکی از عوارض بعد از کاشت مو حتی در روش های جدید می باشد و به همین دلیل سوالات زیادی در مورد آن در ذهن یک متقاضی کاشت ایجاد می شود. وجود ورم عادی هست؟ در کدام مناطق ایجاد می شود؟ بهبود آن چند روز طول می کشد؟ چگونه خواهد گذشت؟ خطراتش چیست؟ ورم بعد از کاشت مو چگونه درمان می شود؟


ورم بعد از کاشت مو چیست؟

به دلیل مواد و روش هایی که برای کاشت مو استفاده می شود، ممکن است پس از جراحی مقداری تورم در پوست سر، پیشانی و ناحیه اطراف چشم ایجاد شود. نکته ای که باید بدانید این است که ایجاد ورم پس از کاشت مو مانند مقداری کبودی و قرمزی کاملا طبیعی است. به طور کلی تورم پس از کاشت مو تقریباً در همه بیماران دیده می شود اما ممکن است میزان و محل ایجاد آن متفاوت باشد. پس از کاشت مو ورم بلافاصله پس از جراحی شروع می شود و ممکن است به دلیل میزان کم آن در برخی بیماران گفته شود که پس از گذشت چند روز ورم سر را مشاهده کرده اند. با رعایت دستورالعمل های پزشک و برخی اقدامات احتیاطی، تورم ممکن است بسیار کم بوده و زمان کمتری برای بهبودی لازم داشته باشد.


چه عواملی باعث ورم بعد از کاشت مو می شود؟

همانطور که گفته شد دلایل مختلفی برای تورم پس از کاشت مو وجود دارد، اما برخی از آنها نسبت به سایرین اهمیت بیشتری دارند که عبارتند از:


سرم:

در مراحل کاشت مو پس از برداشت گرافت های مورد نظر از بانک مو باید در محل گیرنده فضای کمی وجود داشته باشد تا بتوان فولیکول های مو را در منطقه پیوند زد که احتمال سالم بودن موهای کاشته شده را افزایش می دهد. پس از تزریق بی حسی به پوست سر در منطقه گیرنده یک سرم نیز تزریق می شود تا فاصله ای بین پوست و جمجمه ایجاد کند. پس از انجام کاشت مو، این سرم نمی تواند بلافاصله از بدن خارج شود و منجر به ایجاد ورم در پوست سر می شود. مقادیر مختلف سرم با توجه به ناحیه ای که باید پیوند شود و اندازه سر فرد تزریق می شود، بنابراین همه ورم یکسانی ندارند. با افزایش میزان سرم مورد استفاده برای کاشت مو، تورم مشاهده شده بیشتر خواهد بود.

ورم بعد از کاشت مو چیست و چگونه درمان می شود؟


روش کاشت مو:

یکی دیگر از دلایل تورم پس از کاشت مو، خود روش کاشت مو است. در حین کاشت مو باید سوراخ های کوچکی در پوست سر ایجاد شود. اگرچه این روش ساده به نظر می رسد، اما به هر صورت این یک عمل جراحی است که سوراخ های ایجاد شده در آن زخم های بدن هستند و بدن برای بهبود سریع آنها سخت کار می کند. در نتیجه هم تأثیرات دریافتی و هم تمایل بدن برای ترمیم خود در این قسمت متمرکز می شوند و باعث ایجاد تورم خاصی در پوست سر می شوند.


بی حسی:

داروهایی که برای بی حسی مستقیماً به پوست سر تجویز می شوند، می توانند باعث تورم پس از کاشت مو شوند؛ سطوح مختلف تورم بسته به میزان داروهای مصرفی رخ خواهد داد. علاوه بر این شرایط آلرژیک علیه عوامل موجود در داروهای مورد استفاده برای بی حسی نیز منجر به ایجاد ورم در پوست سر می شود.


ورم پس از کاشت مو در کدام نواحی ایجاد می شود؟ و بعد از چه مدت از بین می رود؟

ناحیه ای که تورم پس از کاشت مو در آن دیده می شود در درجه اول پوست سر است. لازم به ذکر است که مایع زیر پوست را نمی توان مستقیماً خارج کرد. با بلند شدن و حرکت دادن سر، تجمع مایعات این قسمت به سمت سایر قسمتهای بدن که از آن خارج می شوند، شروع به حرکت می کند. این حرکت و اثر جاذبه باعث حرکت مایعات به سمت پایین می شود که باعث ایجاد تورم در صورت، اطراف چشم، پیشانی و گاهی گردن نیز می شود. البته لازم به ذکر است که این موارد بسیار طبیعی و موقتی هستند.


تورم بعد از کاشت مو نتیجه طبیعی پس از عمل کاشت است و حتی با وجود برخی اقدامات احتیاطی کاملاً قابل پیشگیری نیست.زمان از بین رفتن تورم برای همه یکسان نیست و از نظر میزان تورم، عمل به مراقبت های بعد از کاشت مو و سایر موارد مشابه متفاوت است. با این حال به طور کلی انتظار می رود که تورم ظرف 3 تا 5 روز پس از پیوند مو از بین برود. اگر در این مدت تورم از بین نرفت و اگر علائمی مانند درد و تب شدید در پوست سر وجود دارد لازم است با پزشک خود تماس گرفته یا به کلینیک مراجعه کنید.


ورم بعد از کاشت مو چگونه درمان می شود؟

برخی اقدامات وجود دارند که می تواند به کاهش تورم پس از کاشت مو یا عبور سریعتر از آن کمک کند. با رعایت این نکات می توان دوره نقاهت را راحت تر و سریعتر سپری کرد. این اقدامات به شرح زیرند:

✔ تا 5 روز بعد از کاشت مو بهتر است در رختخواب استراحت کنید و از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید.

✔ در روزهای اول جلوگیری از خم شدن سر باعث ایجاد تورم کمتری می شود.

✔ پس از انجام کاشت مو باید از مصرف غذاهای تند و شور خودداری کنید.

✔ افزایش مصرف مایعات در این دوره بسیار مهم است. oedema که باعث تورم می شود به دلیل افزایش مصرف مایعات، با سرعت بیشتری با ادرار دفع می شود.

✔ به مدت 1 هفته از ورزشهای سنگین و فعالیتهای مشابه خودداری کنید.

✔ داروهایی که توسط پزشک برای ورم و درد تجویز می شوند، باید به طور مرتب استفاده شوند.

✔ بعد از عمل کاشت مو در هنگام خواب مستقیم دراز نکشید، در این دوره باید در زاویه 45 درجه دراز بکشید. این وضعیت باعث کاهش ورم می شود و همچنین از آسیب به فولیکول های مو جلوگیری می کند.

✔ باید توجه داشت که در 5-6 روز اول پس از کاشت مو از داروهایی مانند ایبوپروفن و آسپرین استفاده نشود. زیرا این داروها خون را رقیق کرده و در نتیجه سرعت جریان خون را افزایش می دهند.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

captcha

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha