سوالات متداول در مورد کاشت مو

کاشت مو یا Hair transplant طبیعی ترین و دائمی ترین روش برای افرادیست که با ریزش مو مواجه هستند. این روش برای اولین بار در دهه 1930 در ژاپن انجام شد و با گذشت سال ها توانست به تکنیک های مدرن با تجهیزات پیشرفته دست یابد. در پیوند مو، موهای سالم از بدن خود بیمار در مناطق مورد نیاز (معمولا پوست سر، ابرو و ریش) کاشته می شوند تا احتمال پذیرش آن توسط بدن بالاتر رود. کاشت مو به روش های مختلفی انجام می شود که پزشک با توجه به نتیجه نهایی مورد انتظار و بودجه اختصاص یافته بیمار، مناسب ترین گزینه را برای او انتخاب می کند.


با توجه به اینکه کاشت مو در سال های اخیر در کشور ایران نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده، سوالات فراوانی در مورد روش ها و شرایط انجام آن پرسیده می شود. برخی سوالات متداول در مورد کاشت مو عبارتند از :


1-آیا کاشت مو فقط برای آقایان مناسب است ؟

ریزش مو در بیشتر افراد، چه آقایان و چه خانم ها رخ می دهد؛ برای رفع این مشکل از روش های مختلف کاشت مو با توجه به نوع ریزش یا طاسی سر استفاده می کنند. به عنوان مثال کاشت مو FUE در بین مردان محبوبیت بیشتری دارد اما برای بانوانی که ریزش مو با الگوی مردانه را تجربه می کنند نیز استفاده می شود.در مقاله کاشت مو برای زنان چگونه انجام می شود؟ به صورت کامل به این مبحث پرداخته شده است.


2-فولیکول های اهدا کننده از کجا استخراج می شوند ؟

برای اینکه عمل کاشت مو با موفقیت انجام شود، واحدهای فولیکول از ناحیه هایی از سر یا بدن فرد بیمار استخراج می شوند؛ زیرا اگر فولیکول های مو از شخص دیگری در بدن بیمار پیوند شود، بدن آن را خارجی تشخیص می دهد و پیوند را رد می کند. فولیکول های مو به طور کلی از ناحیه پشت سر و بالای گردن (نوچال nuchal) گرفته می شوند؛ در موارد بسیار نادر که به اندازه کافی موهای سالم در این ناحیه وجود نداشته باشد، فولیکولهای مو از سایر قسمت های بدن مثل بازوها یا قفسه سینه برداشته می شوند.


3-انواع روش های کاشت مو چیست ؟

قدیمی ترین روش کاشت مو روش FUT بود که به دلیل برداشت های فلپی از بانک مو و وجود طولانی مدت زخم و بخیه استفاده از آن منسوخ شد. پس از آن روش های اصلاح شده FIT و FUE با برداشت دانه ای گرافت ها بدون نیاز به جراحی متداول شد اما کاشت همچنان توسط شیارهای ایجاد شده انجام می شد. در سالهای اخیر روش جدید SUT با استفاده از تجهیزات پیشرفته بدون آسیب به گرافت های مو طرفداران بسیاری پیدا کرده و پس از آن تکنیک کاشت مو به روش میکروفیت علاوه بر مزیت های روش قبل با پیوند بیشترین تعداد گرافت بدون نیاز به جراحی در مراکز پیشرفته کاشت مو استفاده می شود.


4-آیا کاشت مو درد به همراه دارد ؟

برای انجام پیوند مو، در ابتدا به ناحیه دریافت کننده سر و بانک مو بی حسی موضعی تزریق می شود که پس از گذشت چند دقیقه پوست سر فرد کاملا بی حس شده و هیچ دردی حس نمی کند. ممکن است پس از گذشت چند ساعت از پیوند مو، به دلیل از بین رفتن اثر بی حسی، بیمار درد خفیفی در نواحی پیوند شده حس کند که معمولا برای یک یا دو روز اول به او قرص یا پمادهای مسکن داده می شود.


5-کاشت مو چه مدت طول می کشد ؟

قطعا هرچه میزان ریزش مو بیشتر و ناحیه مورد نیاز پیوند وسیع تر باشد، کاشت مو نیز بیشتر طول خواهد کشید؛ درصورتی که ناحیه طاسی سر بزرگ باشد ممکن است برای تکمیل کاشت مو چندین جلسه نیاز شود. البته روش کاشت مو نیز تاثیر فراوانی در مدت زمان انجام آن دارد و به طور کلی در روش های جدید طی یک جلسه چهار تا شش ساعته انجام می شود.


6-جدیدترین روش کاشت مو کدام است ؟

روشهای جدید کاشت مو عبارتند از کاشت مو به روش SUT و کاشت مو به روش میکروفیت، که هر دو روش با استفاده از میکروموتورهای اتوماتیک انجام می شوند و بدون آسیب به گرافت ها امکان کاشت پرتراکمی را میدهند. از سال 2010 با ساخت قلم ایمپلنتر امکان کاشت مستقیم بدون نیاز به برش برای پزشکان کاشت مو در روش MicroFIT ایجاد شد. کاشت مو مستقیم نیز مانند سایر روش ها شامل دو مرحله برش و کاشت میباشد، البته با این تفاوت که موهای برداشت شده توسط قلم ایمپلنتر در مدت کوتاهی پیوند می شوند و به همین دلیل نتیجه طبیعی و موفقیت آمیزی را به همراه دارد.


7-بهترین روش کاشت مو چیست ؟

در روش های جدید کاشت مو SUT و کاشت مو میکروفیت که برداشت گرافت مو توسط ابزار اتوماتیک می باشد، بسیاری از معایب روش های سنتی از بین رفته اند و مزایایی مانند عدم نیاز به جراحی، عدم ماندگاری جای زخم و سلامت فولیکول های مو را در بر دارند. در روش کاشت مو مستقیم بر خلاف سایر روش ها نیازی به تراشیدن سر، برش یا بخیه نمی باشد و به همین دلیل دوران نقاهت بسیار کوتاهی برای بیمار خواهد داشت. دیگر مزیت برتری تکنیک کاشت مو به روش میکروفیت نسبت به سایر روش ها پیوند تعداد 80 تا 90 فولیکول مو در سانتیمتر مربع می باشد که نسبت به روش FUE تراکم سه تا چهار برابر بیشتر را فراهم می کند.


8-دوران نقاهت بعد از کاشت مو چقدر است ؟

از آنجا که عمل کاشت مو یک جراحی غیرتهاجمی و بدون نیاز به بیهوشی می باشد، دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد؛ البته روش کاشت مو تاثیر مستقیمی در طول این مدت دارد. به طور کلی در روش های جدید کاشت مو تنها چند روز اول بعد از پیوند نیاز به استراحت و تا چند هفته ابتدایی نیاز به مراقبت های بعد از کاشت مو به طور ویژه خواهید داشت.


9-هزینه کاشت مو چگونه محاسبه می شود ؟

هزینه کاشت مو به عوامل مختلفی بستگی دارد، از مهمترین این عوامل وسعت ناحیه مورد پیوند می باشد که طبعا با ناحیه وسیع تر نیاز به تعداد بیشتر فولیکول های پیوندی و زمان طولانی تر انجام پیوند دارد. عوامل دیگری که بر هزینه کاشت مو تاثیر مستقیمی دارند عبارتند از روش کاشت، اعتبار و تجهیزات کلینیک، تخصص و تجربه پزشک.


10-آیا موهای کاشته شده می ریزد ؟

وقتی عمل پیوند مو در مناطقی از سر انجام می شود ممکن است موهای ضعیف آن ناحیه به دلیل شوک وارده به پوست سر ریزش پیدا کنند که پس از مدتی دوباره به حالت قبل باز میگردند. فولیکول های موی کاشته شده نیز پس از چند هفته معمولا دچار ریزش میشوند، اما این ریزش به صورت سطحی بوده و بعد از گذشت سه تا چهار ماه فولیکول ها با حفظ خصوصیات خود مجددا رشد می کنند.


11-نتیجه نهایی بعد از کاشت مو چه زمانی مشخص می شود ؟

همانطور که گفته شد طی چند هفته پس از عمل ممکن است متوجه ریزش مو از ناحیه پیوند شده شوید؛ نگران نباشید موهای پیوند شده بعد از مرحله ریختن از حدود ماه چهارم مجدداً رشد خود را آغاز می کنند. رشد مو حتی برای افرادی که ریزش مو را تجربه نمیکنند روند کندی دارد، حدودا 12 تا 15 ماه طول می کشد تا فولیکولهای مو قوی و سالم رشد کنند و قابل مشاهده باشند.


12-آیا نتیجه کاشت مو دائمی خواهد بود ؟

از آنجا که موهای ناحیه اهداکننده از نظر ژنتیکی با بقیه موهای شما یکسان هستند، خطر رد کردن پیوند به هیچ عنوان وجود ندارد و فولیکول های مو پیوند شده از نظر ژنتیکی در برابر طاسی مقاوم هستند و در طول زندگی شما به رشد خود ادامه می دهند. البته ممکن است در مناطق مختلف سرتان متوجه ریزش موی کمی شوید که می توانید با نظر پزشک از روش های درمانی مکمل کاشت مو استفاده کنید.


13-آیا محدودیت سنی برای کاشت مو وجود دارد ؟

معمولا سنین بین 25 تا 50 سال به عنوان بهترین سن برای متقاضیان کاشت مو شناخته می شوند؛ البته حتما لازم نیست که بیمار در این دوره قرار داشته باشد؛ اما در سنین پایین تر ممکن است الگوی ریزش نامنظم و ادامه دار باشد و در سنین بالا ممکن است به دلیل ضعف جسمانی یا بیماری امکان انجام پیوند مو وجود نداشته باشد.


14-قبل از کاشت مو چه ممنوعیت هایی وجود دارد ؟

مهمترین مراقبت های قبل از کاشت مو مربوط به عدم استعمال هرگونه دخانیات (سیگار، قلیان، سیگار الکترونیکی و ...) و نوشیدنی های الکلی در مدت یک هفته پیش از پیوند می باشد، زیرا نیکوتین باعث خونریزی بیش از حد و الکل باعث رقیق شدن خون می شود. همچنین بهتر است در خصوص تغذیه خود با پزشک مشورت کنید و در صورتی که از دارو استفاده می کنید مخصوصا داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، با پزشک خود در میان بگذارید. توصیه می شود در زمینه مراقبت های کاشت مو مقاله مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو میکروفیت را مطالعه نمایید.


15-آیا پیش از کاشت مو باید موها تراشیده شود ؟

در جلسه مشاوره با پزشک باید موها در اندازه طبیعی خود باشند تا تراکم و جهت رشد آن برای پزشک مشخص شود. در روش کاشت مو FUE قبل از عمل باید موهای کل سر تراشیده شود تا تکنسین پزشکی بتوانند عمل را به دقت انجام دهند؛ اما در روش های جدید کاشت مو مانند روش کاشت مو میکروفیت نیازی به تراشیدن سر نمی باشد.


16-آیا برای کاشت مو نیاز به بی هوشی کامل است ؟

در روش های قدیمی مانند کاشت مو FUT که برای برداشت گرافت از بانک مو به صورت نواری اقدام می کردند از بیهوشی کامل استفاده می شد، اما در روش های جدید مخصوصا روش مستقیم کاشت مو میکروفیت که برداشت با استفاده از ابزار میکرو انجام می شود، درد بسیار کمی وجود خواهد داشت که با تزریق بی حسی موضعی به پوست سر از آن جلوگیری می شود.


17-کاشت مو در چه فصلی مناسب تر است ؟

هیچ دوره ای بهترین زمان برای کاشت مو نمی باشد و در هر فصل یا زمانی کاشت مو به راحتی قابل انجام است. تنها نکته ای که در خصوص زمان کاشت مو می توان گفت این است که در فصل تابستان به دلیل وجود آفتاب شدید و ضرر حتمی آن به فولیکول های پیوند شده بهتر است حتما از قرار گرفتن در محیط باز خودداری کنید و در فصل زمستان برای جلوگیری از آسیب به موهای پیوند شده از کلاه یا شال بسیار ضخیم و تنگ استفاده نکنید. به طور کلی می توان گفت بهترین زمان کاشت مو زمانیست که فرد می تواند در خانه استراحت کند و از بروز هرگونه صدمه به پوست سر یا سلامتی خود جلوگیری کند.


18- ممنوعیت هایی برای بعد از کاشت مو وجود دارد ؟

توصیه می شود تا شش ماه بعد از کاشت مو از تیغ یا ماشین اصلاح برای کوتاهی مو استفاده نکنید. همچنین برای تقویت فولیکول های پیوند شده بهتر است تا شش ماه از محصولات مراقبت و زیبایی مو مانند ژل، روغن، رنگ مو یا هر محصولی که با مواد شیمایی تهیه شده استفاده نکنید. البته حتی در زمانی که نتیجه نهایی کاشت مو مشاهده شده باشد نیز برای جلوگیری از آسیب به فولیکول مو استفاده از محصولات شیمیایی توصیه نمی شود.


19-بعد از کاشت مو چه چیزی بخوریم ؟

همواره تغذیه مناسب و دارای پروتئین باعث رشد بهتر و تقویت مو می شود، به همین ترتیب بعد از کاشت مو یک رژیم غذایی متعادل از میوه ها، سبزیجات، گوشت و غیره می تواند به رشد بهتر و نتیجه نهایی کمک کند. در صورتی که در خونتان کمبود ویتامین یا مواد معدنی مانند آهن، ویتامین D یا بیوتین دارید، بهتر است با مشورت پزشک از مکمل ها یا قرص های مولتی ویتامین نیز استفاده کنید.


20-آیا کاشت مو می تواند نتیجه ندهد ؟

همانطور که می دانید یک کاندید خوب برای کاشت مو نیاز به شرایط جسمی سالم، شرایط سنی، بانک موی مناسب و بسیاری دیگر دارد، از طرفی تجربه و مهارت پزشک و روش کاشت مو نیز بر دریافت نتیجه موثر هستند. در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد شما شرایط انجام پیوند مو را دارید، با انجام مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو خواهید توانست تا حدود زیادی نتیجه دلخواهتان را بدست آورید.


مشاوره رایگان مشاوره تخصصی با پزشکان مجموعه : ما با شما تماس میگیریم

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید


captcha
محمد معرف
دو روزه مو کاشتم ومچقع کاشت خون زیادی ازم رفته میتونم از روز بعد از کاشت از قرص های خون ساز استفاده کنم یا چند وقت بعد از کاشت استفاده کنم
پاسخ مشاور :

هیچ دارویی رو بعد از کاشت مو بدون مشورت با پزشک یا مشاوران کلینیکی که اونجا کاشت انجام دادین مصرف نکنین.

مسعود اسدی
با پوزش از کدام روش کاشت استفاده خواهید کرد با تشکر
مسعود اسدی
با سلام و پوزش یک سوال داشتم .موهای جلویم بغل مثل همه حدود ۲ یا ۳ سانتی ریخته بقیه پرپشت هست .در صورت نیاز در واتساپ عکس را ارسال کنم .فقط ادرس محل.هزینه کاشت مو .ومدت زمان اقدامات انجام شده .و توسط کدام متخصص پوست و مو انجام می گیرد. فقط فعلا چند هفته بعد بعد از هماهنگی مزاحم میشوم .البته بعلت استفاده از نرم کننده .کلت صورت گرفت در صورت راهنمایی ممنون خواهم شد
021-79958